fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Gospodarki wrażliwe jak Turcja

Turcja
123RF
Pięć najbardziej wrażliwych gospodarek świata łączy głęboka dziura w bilansie płatniczym i duży dług zagraniczny.

Ekonomiści Bloomberg Economics nazwali kraje najbardziej wrażliwe na zarażenie się kłopotami finansowymi, które obecnie przeżywa Turcja. Razem z Turcją cała grupa określana jest jako „wrażliwa piątka” (Fragile Five).

Czytaj także: Polska gra już w innej lidze niż Turcja

Pięć państw łączy posiadanie dużego deficytu w bilansie płatniczym i poważnego zadłużenia zagranicą. Są to Turcja, Argentyna, Kolumbia, RPA i Meksyk - wyliczyli amerykańscy eksperci w analizie „Turecka lira rozbita - kto następny”, na który powołuje się gazeta RBK.

Określenie „wrażliwa piątka”, pojawiło się po raz pierwszy w 2013 r., kiedy analitycy Morgan Stanley nazwali tak waluty Brazylii, Indonezji, RPA, Indii i Turcji - jako najbardziej podatne w tym czasie na osłabienie wobec dolara.

Turcja to 13 gospodarka świata według wielkości PKB obliczanego według parytetu siły nabywczej konsumentów. W tym miesiącu kryzys osłabił lirę o 20 proc. do dolara (o 40 proc. od początku roku). Kraj ma też chroniczny deficyt w handlu zagranicznym, jest bowiem importerem netto surowców energetycznych, a te ciągle drożeją. Bank centralny nie dość agresywnie podnosił stopy procentowe, co podnosiło inflację (na koniec roku ma być to ok 16 proc.).

Analitycy Morgan Stanley twierdzą, że turecka gospodarka wpadła w „idealny sztorm” - w epicentrum strukturalnych i geopolitycznych problemów.

Jeżeli porównamy kraje wrażliwej piątki, to dziura w bilansie płatniczym największa jest w Turcji (-5,4 proc. PKB), w Argentynie to -5,1 proc. PKB, a najmniejsza w Meksyku (-1,9 proc. PKB). Zadłużenia także największe ma Turcja (53,5 proc. PKB - stan na początek 2018 r.), a najniższe Argentyna - 36,8 proc. PKB.

Indeks skuteczności rządu najniższy jest w Kolumbii (0,02) oraz Turcji (0,05), a najwyższy w RPA (0,27). Inflacja największa (dane za II kw. 2018) była w Argentynie (27,8 proc.), przed Turcją (12,8 proc.), a najniższa w Kolumbii (3,2 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA