fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Łada: Polacy nie boją się, że Niemcy nas wykupią

tv.rp.pl
W tym roku Polacy stwierdzili, że oba kraje profitują w równym stopniu z wymiany handlowej – mówi Agnieszka Łada, Dyrektor Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Instytut Spraw Publicznych opublikował badanie dotyczące relacji między Polską a Niemcami.

- Sprawdziliśmy co Polacy myślą o niemieckiej polityce. Generalnie wizerunek niemieckiej polityki pozostaje pozytywny - mówiła Łada.

- Grupy osób, które pozytywnie oceniają niemiecką politykę europejską, czy Niemcy jako partnera, są zawsze większe od liczebności głosów negatywnych. Widać jednak, że Polacy coraz bardziej się wahają – tłumaczyła.

Gość odniosła się do ostatniej wizyty niemieckiego prezydenta w Polsce.

- To była bardzo ważna wizyta. Prezydent bardzo chciał pokazać, że Polska jest istotna dla Niemiec, jest ważnym partnerem i zależy mu na Polsce w jądrze Europy – mówiła.

Nord Stream

Łada przyznała, że polityka energetyczna zawsze dzieliła Polskę i Niemcy. - To nie jest nic nowego. Kluczowe jest to, że politycznie jest wola, żeby o niej rozmawiać – stwierdziła.

- Zobaczymy co będzie po wyborach do Bundestagu. To jest moment, kiedy na nowo będzie się kształtować niemiecka polityka. Nie można liczyć na to, żeby w tej kwestii było wielkie zbliżenie – mówiła.

Zaznaczyła, że dla Polski ważne jest, żeby unia energetyczna była coraz bardziej realizowana, bo w jej ramach mamy większe szanse na korzystną politykę energetyczną.

Handel

Łada zauważyła, że po raz pierwszy w tym roku Polacy powiedzieli, iż oba kraje profitują w równym stopniu z wymiany handlowej. - Mniej więcej jedna trzecia badanych tak uważa. Kiedyś większa była grupa, która uważała, że profitują Niemcy – tłumaczyła.

- Polacy dostrzegają, że niemiecki kapitał w Polsce wcale nie jest zły. To są miejsca pracy i nowe inwestycje. Polskie autobusy i pociągi są sprzedawane do Niemiec, nasi producenci są głównym dostarczycielem mebli na rynek niemiecki – dodała.

Podkreśliła, że Polacy już nie boją się, iż Niemcy nas wykupią a gospodarka niemiecka nas zmonopolizuje. - Wręcz odwrotnie, uważają, że Polska też profituje – oceniła.

Gość tłumaczyła, że Polacy w Niemczech to nie są już tylko panie do pomocy w domu, opiekunki, czy robotnicy u niemieckich rolników.

- Bardzo wielu jest wykwalifikowanych Polaków w Niemczech, którzy są bardzo cenieni – mówiła.

- Starych kompleksów już nie ma, albo są coraz mniejsze. Coraz bardziej widzimy siebie na równi – dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA