fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Cofnięcie WIG20 po wybuchu optymizmu

Bloomberg
We wtorek przez rynki akcji na całym świecie przelała się fala optymizmu. W środę nastroje nieco przygasły. Kolor zielony utrzymywał się na głównych rynkach, jednak krajowe duże spółki zakończyły sesję niżej niż poprzedniego dnia.

Przed środową sesją inwestorzy w pamięci mieli świetne wyniki indeksów poprzedniego dnia. WIG20 zyskał we wtorek aż 3,25 proc. Mocno zyskiwały też inne europejskie giełdy na fali optymizmu, który pojawił się w USA i Azji. WIG20 w środę od pierwszych minut świecił na zielono i szybko wspiął się na najwyższe poziomy osiągnięte przez indeks we wtorek. W tym miejscu jednak zabrakło chętnych do zakupów i w kolejnych godzinach przewagę objęli sprzedający. Jeszcze przed południem WIG20 zszedł poniżej poziomu zamknięcia z wtorku. Podaż zepchnęła indeks krajowych blue chips poniżej 1785 pkt. Przez całe popołudnie WIG20 poruszał się już w ruchu bocznym, tracąc ostatecznie 0,57 proc. i kończąc dzień na pułapie niecałych 1788 pkt. Jak na razie trudno wyciągać poważniejsze wnioski z tej sesji. Z jednej strony WIG20 utrzymał się nad połową długiej białej świecy, która wyrysowała się we wtorek. Z punktu widzenia analizy technicznej jest to wsparcie. Z drugiej strony poziom 1800 pkt drugi raz z kolei okazał się nie do osiągnięcia dla WIG20, co może prowokować inwestorów do dalszej realizacji zysków. Wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji w USA. S&P500 zaczął sesję niemrawo. Na przeszkodzie zwyżkom stała luka cenowa, powstała w poprzednim tygodniu. Ciężarem były m.in. przedsiębiorstwa lotnicze czy turystyczne. Nasdaq rósł o 0,4 proc. WIG20 był w środę jednym z najsłabszy indeksów w Europie. W czołówce plasowała się m.in. giełda niemiecka. DAX zyskiwał na koniec dnia 0,54 proc.

W gronie spółek z WIG20 w środę brylowały przez cały dzień Cyfrowy Polsat i CD Projekt. Z rana towarzyszyło im jeszcze CCC, jednak szybko stało się ciężarem dla indeksu. Na koniec dnia walory CCC zostały przecenione o blisko 5 proc. Słabsze były tylko PGE i JSW. Pod kreską znalazło się też większość banków. Lepiej od dużych firm wypadły małe i średnie. mWIG40 finiszował ze zwyżką o 0,97 proc., a sWIG80 o 0,35 proc. mWIG40 znów zdołał zmniejszyć tegoroczną stratę do mniej niż 10 proc. Na czele w tym gronie spółek w środę znaleźli się dwaj producenci gier: Ten Square Games oraz 11 bit studios. Z kolei sWIG80 powiększył tegoroczną zwyżkę do ponad 10 proc., kontynuując wybicie ponad lutowe szczyty. Oznacza to, że indeks małych firm wspiął się na poziomy widziane ostatnio w połowie 2018 r.

Mimo zniżek akcji dużych spółek, przecenie uległy też polskie obligacje skarbowe. Rentowność papierów 10-letnich rosła pod koniec dnia do 1,449 proc. Dla takich obligacji amerykańskich oprocentowanie sięgało 0,745 proc. i kształtowało się na podobnym poziomie jak dzień wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA