fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Hossa bez Trumpa też możliwa

Bloomberg
Analitycy z firmy inwestycyjnej Raymond James prognozują, że hossa na Wall Street będzie kontynuowana, nawet jeśli prezydent USA Donald Trump ustąpi ze stanowiska.

W przypadku rezygnacji Trumpa z urzędu – co ma związek z podejmowanymi próbami jest odwołania – władzę w Białym Domu przejąłby wiceprezydent USA Mike Pence. Jest on cieplej oceniany przez inwestorów niż sam Trump. – Sądzimy, że o początkowym szoku rynek wzrósłby, ponieważ Pence jest bardziej przewidywalnym, tradycyjnym i konserwatywnym wyborem – napisali specjaliści z firmy Raymond James.

Podkreślili jednak, że rezygnacja Trumpa jest mało prawdopodobna. Trump się łatwo nie poddaje i nie chciałby stwarzać pozorów, że ustępując, przyznaje się do stawianych mu zarzutów.

Przypomnijmy, że prezydent USA jest podejrzewany o wywieranie nacisków na Ukrainę w sprawie wyborów prezydenckich. W związku z tym amerykańscy kongresmeni chcą rozpocząć przeciwko niemu procedurę impeachmentu.

Specjaliści twierdzą, że prezydent USA mógłby oddać fotel w Białym Domu, gdyż chciałby uniknąć zapisywania się na kartach historii jako pierwszy prezydent USA, który zostałby usunięty ze stanowiska. W przeszłości procedurę impeachmentu zastosowano wobec trzech amerykańskich przywódców, jednak żaden nie został usunięty ze stanowiska. 

Jak wynika z danych PredictIt, platformy, która pozwala inwestorom obstawiać wyniki różnych politycznych scenariuszy, szansa na odejście Trumpa podczas jego pierwszej kadencji jest oceniana obecnie na około 20 proc.

Specjaliści podkreślają, że ustąpienie Trumpa wprowadziłoby na Wall Street spokój. Chodzi m.in. o tweety prezydenta, które wywołują strach na giełdzie, i jego nieobliczalne decyzje w sprawie wojny handlowej z Chinami. – Rynki mogłyby żyć szczęśliwie z Pencem, zwłaszcza w sprawach handlu. Pence lepiej dogadywałby się z Izbą Handlową i zwolennikami wolnego handlu. Unikał taryf – twierdzi Greg Valliere, główny strateg ds. polityki USA w AGF Investments.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA