fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundacje i stowarzyszenia

Fundacja płaci VAT od zbiórki pieniędzy

123RF
Usługi fundraisingu, czyli zbierania darowizn na rzecz organizacji non-profit podlegają 23-proc. stawce.

Fiskus nie zgadza się na zwolnienie z podatku usług, które mają przysporzyć środków na działalność fundacji. Przykładem jest m.in. najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie. Z pytaniem zwróciła się fundacja, która jest instytucją pozarządową typu non-profit, działającą na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jej nieodpłatna działalność statutowa nie podlega VAT. Zajmuje się m.in. ochroną środowiska i ekologią.

Podstawową formą finansowania jej działalności jest fundraising, czyli gromadzenie dobrowolnych, bezinteresownych wpłat od osób fizycznych lub prawnych. Fundacja nie ma możliwości dalszego rozbudowania własnego działu fundraisingu. Dlatego planuje wraz z innymi organizacjami pozarządowymi powołać specjalną spółkę, której zadaniem będzie zbieranie wpłat od darczyńców. Spółka będzie świadczyła usługi fundraisingu na rzecz wspólników, czyli organizacji non-profit. Będzie czynnym podatnikiem VAT. Wynagrodzenie spółki za te usługi ograniczy się do zwrotu kosztów.

Fundacja chciała potwierdzić, że usługi fundraisingu będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z podatku usług świadczonych przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków (których działalność jest zwolniona lub nie podlega VAT), niezbędnych do wykonywania tej działalności. Warunkiem jest jednak, by zwolnienie nie spowodowało naruszenia warunków konkurencji.

Dyrektor Izby uznał, że zastosowanie zwolnienia postawi spółkę w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych podmiotów zajmujących się zbiórką środków. Doprowadzi więc do naruszenia warunków konkurencji. Zgodnie z interpretacją usługi świadczone przez spółkę podlegać będą 23 proc. VAT.

W innej interpretacji (1462-IPPP1.4512.791.2016.1.JL), dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozpatrywał sytuację fundacji, które chcą powołać stowarzyszenie fundraisingowe. Stowarzyszenie to będzie wystawiać faktury z podatkiem VAT 23 proc. Fundacje nie mogą jednak odliczyć VAT z tytułu nabywanych usług fundraisingu, gdyż usługi te nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA