fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Nieruchomości Bumy zasilą fundusze Reino

Reino i Buma mają na koncie wspólny projekt, wrocławski biurowiec CuOffice. Teraz skala działalności wzrośnie skokowo
materiały prasowe
Reino tworzy w Luksemburgu platformę inwestowania w nieruchomości: na zyski będą pracować m.in. aktywa przejmowanej Bumy, wyceniane na 1,3 mld zł brutto.

Notowana na GPW spółka Reino Capital w sojuszu z australijskim funduszem RF CorVal zarządzającym 2 mld dol. z aktywów liczy na przejęcie krakowskiego holdingu w ciągu kilku miesięcy. Inwestorzy szacują aktywa brutto (przed pomniejszeniem o zobowiązania) Bumy na 1,3 mld zł.

– Zgodnie z aktualnym harmonogramem powinniśmy zamknąć transakcję do końca marca – mówi Radosław Świątkowski, prezes Reino.

Grupa Buma to deweloper mieszkaniowo-komercyjny i generalny wykonawca inwestycji. Zajmuje się też zarządzaniem i serwisem nieruchomości. Średnioroczne przychody spółek holdingu można szacować na 300 mln zł.

Strategia Reino zakłada budowę funduszy zarabiających na nieruchomościach. We wrześniu w Luksemburgu został powołany fundusz Reino RF CEE Real Estate, pod który będą podpinane subfundusze – zarabiające na czynszach z najmu lub przedsięwzięciach deweloperskich. Dzięki przejęciu Bumy za jednym zamachem do subfunduszy trafią zróżnicowane aktywa: m.in. biurowce, mieszkania, grunty. Samo Reino rozwinie kompetencje dzięki nabyciu spółek operacyjnych Bumy: generalnego wykonawcy, dewelopera i zarządcy obiektów.

Przejęcie Bumy będzie zsynchronizowane z otwieraniem luksemburskich subfunduszy, a więc za zakup poszczególnych aktywów będą płacić de facto inwestorzy tych subfunduszy (w tym RF CorVal). Wkład finansowy Reino w akwizycję ograniczy się do zebrania kapitału potrzebnego do zakupu (w joint venture z Australijczykami) spółek operacyjnych. Reino będzie zarabiać jako zarządzający funduszem i dzięki działalności spółek operacyjnych.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest zdominowany przez zagranicznych inwestorów. Reino było zainteresowane budową REIT-u w Polsce, ale decydenci stracili zapał do uchwalenia ustawy, stąd fundusz w Luksemburgu.

– Tworzymy fundusze dla tych, którzy chcą inwestować tu i teraz. Postawiliśmy na sprawdzone rozwiązania akceptowane przez możliwie największą grupę inwestorów międzynarodowych. Nie ma żadnych przeszkód, by do funduszy przystępowali także polscy inwestorzy – mówi Świątkowski.

Jako pierwszy powstanie subfundusz biurowy, do którego trafią aktywa kontrolowane obecnie przez Reino, a potem nieruchomości Bumy. Docelowo, razem z RF CorVal, Reino chce osiągnąć łączną wartość brutto luksemburskich subfunduszy rzędu 750 mln euro.

Reino ma już kolejnego partnera, z którym będzie budować subfundusz nieruchomości magazynowych – to brytyjskie IO Asset Management. Partnerzy chcą stworzyć portfel z aktywami o wartości minimum 250 mln euro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA