fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Centralizacja rozliczania w VAT w gminach przełożona na 1 stycznia 2017

123RF
Termin obowiązkowej "centralizacji" rozliczeń w samorządach w zakresie podatku VAT został przesunięty z połowy 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. - poinformowało ministerstwo finansów.

Wkrótce do konsultacji publicznych trafi projekt aktu prawnego w tej sprawie z informacją o toczącym się procesie legislacyjnym. Będzie dostępny w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny (RPL) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie  Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Ministerstwo argumentuje, że na decyzję o przesunięciu terminu wpłynęły liczne postulaty samorządowców.

Centralizacja rozliczeń ma być wprowadzona w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów oraz uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 r. sygn. akt I FPS 4/15. Trybunał uznał, że  gminy powinny rozliczać się wspólnie ze swoimi jednostkami, bo te nie mogą być uznane za samodzielnych podatników podatku VAT. Większość gmin nie rozliczała się ze swoimi jednostkami, przede wszystkim z powodu sprzeciwu Ministerstwa Finansów i obaw przed sporem z urzędem skarbowym.

Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA