fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ukraina: Rekordowe zapasy złota i waluty

Bloomberg
Od dawna w skarbcu Ukrainy nie było tak dużo rezerw złoto-walutowych. Jest ich tam już blisko 29 mld dol. Najwięcej od ośmiu lat.

Wzrost rezerw międzynarodowych Ukrainy to zasługa udanej emisji euroobligacji. Dzięki temu w lipcu rezerwy urosły o 1 procent w ujęciu miesięcznym do 28,802 mld dolarów (stan na 1 sierpnia), informuje agencja Unian za bankiem centralnym.

Do tego doszły skuteczne działania rządu w zarządzaniu długiem publicznym i operację banku centralnego na międzybankowym rynku walutowym. Wpływy walutowe na korzyść rządu w ciągu miesiąca wyniosły 1,75 mld dol. W tym czasie na obsługę i spłatę zadłużenia państwa w obcej walucie zostało wydane 1,5 mld dolarów. Z nich 767 mln dolarów kosztowała obsługa krajowych obligacji skarbowych, a pozostałe - spłata zagranicznego zadłużenia.

Do tego w lipcu bank centralny wznowił interwencje na rynku walutowym, by uspokoić wahania kursowe. Narodowy Bank Ukrainy sprzedał 498,7 mln dolarów. Kiedy sytuacja się uspokoiła, bank skupił z rynku 130 mln dol.

Obecna wielkość ukraińskich rezerw zabezpiecza 4,9 miesiąca przyszłego importu. Jest to wystarczające do wykonania przez Ukrainę zobowiązań oraz operacji bieżących rządu i banku centralnego. W 2019 r rezerwy Ukrainy zwiększyły się o 22 proc. Do 25,3 mld dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA