fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polacy wciąż nieźle oceniają swoją sytuacją finansową

Adobe Stock
Pandemia na razie nie wpłynęła na pogorszenie oceny swojej sytuacji finansowej przez Polaków. Jednak wyraźne pogorszenie nastrojów dotknęło młodszą część społeczeństwa.

Co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą (32 proc.), ponad 10 proc. za bardzo dobrą, a prawie połowa za średnią (46 proc.) - wynika z raportu "Polaków portfel własny: wyjątkowe lato", przygotowanego przez Santander Consumer Bank. Na odpowiedzi "raczej zła" i "bardzo zła" wskazał łącznie zaledwie co dziesiąty badany.

- W marcu, czyli na samym początku pandemii, swoją sytuację jako średnią określiło nieznacznie mniej, bo 41 proc. respondentów. Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej – 11 proc. Widać więc, że mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej nastroje Polaków wciąż są niezłe – mówi Piotr Dolata, członek zarządu Santander Consumer Banku. Zastanawia się czy realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie lepiej widoczne za jakiś czas, na przykład, kiedy skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców realizowane w ramach tarczy antykryzysowych.

Z kolei wskaźniki nastrojów konsumentów, sporządzanego co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, poprawiają się po tym jak zanotowały historycznie niskie poziomy w kwietniu. Wyraźnie polepszyły się wskaźniki w lipcowym badaniu.

W badaniu Santander Consumer Banku widać, że praca na etat wciąż jeszcze pozwala przechodzić ten kryzys w nie najgorszej kondycji finansowej - niemal dwie trzecie zatrudnionych na umowę o pracę ocenia ją raczej dobrze lub bardzo dobrze, w przypadku pracujących w ramach innej formy zatrudnienia odsetek ten spada do 33 proc. Z badania wynika, że w najgorszej sytuacji podczas epidemii znaleźli się seniorzy. Na niezadowolenie ze swoich obecnych finansów narzeka prawie 40 proc. Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13 proc. z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą.

- W listopadzie ubiegłego roku prawie 80 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej wyrażało zadowolenie ze stanu swoich finansów. Obecnie ten odsetek wynosi niespełna 36 proc. Może mieć to związek ze zmniejszoną pomocą ze strony rodziców lub z czasową bądź stałą utratą dochodów podczas lockdownu. To właśnie wśród młodych Polaków popularniejsze są inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia, na przykład w gastronomii lub galeriach handlowych – dodaje Dolata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA