fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nowe standardy w walce z korupcją

Problem ryzyka korupcji dotyczy całej branży nieruchomości, niezależnie od miejsca czy specjalizacji
materiały prasowe
Sektor nieruchomości jest szczególnie narażony na ryzyko korupcji, prania brudnych pieniędzy, a nawet nieświadomego wspierania terroryzmu – ostrzegają eksperci.

Transakcje zawieranie w tym obszarze gospodarki opiewają zwykle na wysokie sumy, co zachęca przestępców na całym świecie do posługiwania się pieniędzmi pochodzącymi z podejrzanych źródeł przy obrocie nieruchomościami. W walkę z niesprawiedliwymi i groźnymi praktykami włączają się profesjonaliści z branży, dbający o uczciwość i przejrzystość w biznesie. Coraz częściej współpracują oni z przedstawicielami rządu i odpowiednich służb.

Eksperci podkreślają, że problem korupcji dotyczy całej branży, niezależnie od miejsca czy specjalizacji.

– Zakup nieruchomości może być wykorzystywany przez zorganizowane grupy przestępcze do prania dochodów z ich nielegalnej działalności. Nasz sektor jest wykorzystywany do tego typu działań głównie ze względu na skalę transakcji. Jednorazowo można wyczyścić duże kwoty pieniędzy – ostrzega Kinga Barchoń, lider zespołu ds. nieruchomości w firmie doradczej PwC i ekspert RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors – Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców) w Polsce.

– Dlatego ważne jest, aby wszyscy profesjonaliści pracujący w sektorze nieruchomości byli świadomi zagrożeń związanych z przestępstwami finansowymi i odpowiednio przeszkoleni, tak aby rozpoznawać i zgłaszać wszelkie podejrzane zachowania. Jest to tym bardziej istotne, że problem narasta – dodaje Kinga Barchoń.

Według wyników najświeższego Badania Przestępczości Gospodarczej przeprowadzonego przez PwC w ubiegłym roku 54 proc. respondentów uczestniczących w obrocie pieniądza na rynku, w sektorach takich jak: nieruchomości, instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, firmy ubezpieczeniowe czy handel metalami szlachetnymi, wskazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat miało styczność z nieprawidłowościami podobnej natury lub inspekcjami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Wśród najbardziej niebezpiecznych dla prawidłowego i uczciwego funkcjonowania rynku zjawisk wymienia się obecnie: łapówkarstwo (definiowane jako oferowanie, obiecywanie, przekazywanie, żądanie czy przyjmowanie korzyści stanowiących zachętę do działań niezgodnych z prawem), korupcję (nadużycie kompetencji związanych z piastowaniem funkcji publicznej lub władzy w celu osiągnięcia osobistych korzyści), pranie brudnych pieniędzy (operacje na przychodach pochodzących z nielegalnych źródeł realizowane w celu ukrycia ich nielegalnego pochodzenia), a także finansowanie terroryzmu (przekazywanie środków grupom terrorystycznym w celu umożliwienia im realizacji nielegalnych działań godzących w bezpieczeństwo społeczne).

Wytyczaniem nowych globalnych standardów mających przeciwdziałać podobnym zjawiskom na rynku nieruchomości zajmuje się m.in. Rada RICS, która wydała oficjalne stanowisko w tej sprawie, mające obowiązywać od 1 września 2019 roku.

– Treść oficjalnego stanowiska określa obowiązki ekspertów oraz firm, mające na celu ograniczenie sytuacji narażenia ich na ryzyko prania brudnych pieniędzy czy korupcji, a tym samym ochronę przed takimi przestępstwami w ramach codziennej praktyki zawodowej – informuje Nigel Sellars, ekspert RICS.

I dodaje: – Nasze stanowisko jasno określa ramy etycznego postępowania w sektorze nieruchomości oraz zapewnia spójne zasady definiujące naruszenie norm.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA