fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ilu pracowników zechce oszczędzać w PPK

Adobe Stock
Od 20 do 75 proc. – taki jest rozrzut prognoz udziału Polaków w pracowniczych planach kapitałowych.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o PPK rząd mówił o uczestnictwie nawet 75 proc. pracowników. Im bliżej jednak startu programu, tym szacunki są ostrożniejsze. W badaniu, które wśród swoich członków – właścicieli firm przeprowadził Business Centre Club, jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że do programu przystąpi nie więcej niż 20 proc. pracowników. Kolejna jedna trzecia – że będzie to między 20 a 50 proc., a niespełna 27 proc. badanych spodziewa się udziału od 50 do 75 proc. pracowników. I tylko 7 proc. uznało, że udział ten może przekroczyć 75 proc.

W badaniu blisko 43 proc. przedsiębiorców negatywnie oceniło koncepcję PPK, niemal 36 wystawiło jej pozytywną ocenę. Reszta nie miała zdania. Niepokój pracodawców budzą związane z tym programem: wzrost kosztów osobowych, znaczne podniesienie kosztów pracy, wzrost kosztów zatrudnienia. Obawiają się też, że PPK podzielą los OFE, a wyborem instytucji, która będzie zarządzać programem w firmie, może się zainteresować CBA.

Co trzeci ankietowany reprezentował dużą firmę zatrudniającą ponad 250 osób. Nieco ponad połowa to szefowie firm, które mają od 51 do 250 pracowników. Reszta zatrudnia od 21 do 50 osób.

– Podchodzę z pokorą do wszelkich badań i szacunków związanych z partycypacją w PPK – komentuje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za promocję tego programu. – Nasz sposób pokazywania korzyści dla pracownika związanych z przystąpieniem do PPK daje nadzieję, że nie będzie to 20 czy 30 proc. wszystkich pracowników, lecz znacznie więcej – dodaje.

Szansę na duży udział pracowników w PPK widzi w tym, że udział wydatków w dochodach gospodarstw domowych w Polsce, dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnącym pensjom, jest najniższy po 1989 r. i jest przestrzeń do oszczędzania.

PFR wskazuje na badanie agencji pracy Randstad, z którego wynika, że 64 proc. pracowników chce wziąć udział w PPK. Z kolei Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziła badanie, które pokazało, że PPK pozytywnie odbiera 66 proc. pracowników.

– Z moich rozmów z pracodawcami, którzy mają przecież rozeznanie wśród swoich pracowników, wynika, że raczej należy spodziewać się, iż do programu przystąpi 25–35 proc. pracowników – mówi Dorota Dula, ekspertka BCC ds. PPK. – Tym większą uwagę należy skierować na edukację. Nie chodzi jednak o to, by mówić, co to jest PPK, ale by tłumaczyć, po co ten program jest i dlaczego należy oszczędzać – dodaje. Przekonuje, że wiedza o potrzebie oszczędzania jest wśród Polaków bardzo niska. – Młodzi ludzie są przekonani, że skoro ich dziadkowie dostali emerytury z ZUS, to i oni nie mają się czym martwić. A tak niestety nie jest – mówi Dorota Dula.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA