fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Budapest Bank do sprzedania

materiały prasowe
Premier Viktor Orban zlecił rządowi przeprowadzenie rozmów z bankami, które mogłyby kupić Budapest Bank za cenę równą lub wyższą od zapłaconej przez skarb państwa — podał Reuters za ogłoszeniem w dzienniku urzędowym.

Orban polecił ministrowi odpowiedzialnemu za majątek skarbu państwa przeprowadzić rozmowy i poinformować rząd o ich wynikach do 30 czerwca — wynika z ogłoszenia. Rząd kupił ten bank w 2015 r. od General Electric za 700 mln dolarów.

Węgry postanowiły posiadać co najmniej 50 proc. w krajowym sektorze bankowym w ramach jednego z kluczowych założeń polityki gospodarczej premiera, co wywołało spekulacje, że Budapest Bank trafi w końcu w państwowe ręce.

Biznesowi sprzymierzeńcy Orbana poczynili w ostatnich latach istotne posunięcia w sektorze bankowym, przejęli pakiet kontrolny w MKB, w jednym z największych banków w tym kraju, w banku hipotecznym FHB i w spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej Takarekbank.

Liderem w sektorze jest rodzimy OTP Bank, którzy szybko rozszerzył działalność w Europie Wschodniej i w 2017 r. wypracował rekordowy zysk około miliarda euro. Poza OTP i MBK, Budapest Bank rywalizuje na Węgrzech z austriackimi Erste Group Bank i Raiffeisen, belgijskim KBC Group i włoskimi UniCredit i Intesa SanPaolo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA