fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Oligarchowie bogacą się na Donaldzie Trumpie

123rf.com
Na zwycięstwie wyborczym reprezentanta Republikanów, rosyjscy bogacze zyskali 29 mld dol. To najwięcej ze wszystkich krajów.

Magazyn Forbes podliczył, kto najwięcej zarobił na zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. O ile amerykański miliarder zwiększył swój stan posiadania o średnio 2,8 proc., to najbogatsi Rosjanie stali się bogatsi o średnio 7,1 proc. Związane to jest z umocnieniem się rubla po wyborach w USA i wzrostem popytu na rosyjskie papiery wartościowe.

Najwięcej zyskał najbogatszy Rosjanin 2016 r - Leonid Michelson prezes i współwłaściciel gazowego koncernu Novatek. Jego aktywa zwiększyły się o 1,9 mld dol. do 18,2 mld dol.

Dzięki wzrostowi notowań akcji Novateku o 16 proc., wzbogacił się jeszcze bardziej jeden z najbliższych ludzi prezydenta Rosji, objęty amerykańskimi sankcjami - Giennadij Timczenko. Timczenko też jest akcjonariuszem Novateku; w 2016 r był na piątek pozycji na liście najbogatszych Rosjan wg Forbes'a. Jego majątek został oceniony na 11,4 mld dol. Trump „dorzucił" mu 1,8 mld dol.

Trzeci wygrany to główny udziałowiec i prezes koncernu Severstal - Aleksiej Mordaszow (+1,6 mld dol.). Jego konkurentowi w branży metalurgicznej Władimirowi Lisinowi (koncern NLMK) przybyło 1,4 mld dol., z czego 830 mln dol. to zysk w ciągu pierwszych trzech dni po zwycięstwie Trumpa.

„Rosyjska metalurgia dostała mocny impuls wzrostowy, na tle wyników amerykańskich wyborów prezydenckich. Nie wiem dlaczego ludzie stawiają na pozytywny wpływ Trumpa - prezydenta USA. Nie jestem przekonany, że wypełni on obietnice z kampanii wyborczej. Ale jak mówimy: „rynek ma zawsze rację". Jeżeli ludzie są przekonani co do tego, to akcje idą w górę - komentuje Siergiej Donskoj, analityk Societe General.

Także rubel wsparł rosyjskich bogaczy, zyskując 20 proc. dzięki wzrostowi cen ropy i oczekiwanej poprawie stosunków USA-Rosja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA