fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Bal „Parkietu”. Kto zostanie Gwiazdą Roku 2020 na rynku kapitałowym?

Już dziś odbędzie się Bal Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Przy tej okazji rozdamy nagrody osobom i firmom, które w tym roku mogą jasno rozbłysnąć na firmamencie polskiego rynku finansowego.

Ten rok dla krajowego rynku kapitałowego zapowiada się bardzo ciekawie. Po kilku latach marazmu analitycy liczą na ożywienie, które powinno być pokłosiem m.in. uruchomienia pracowniczych planów kapitałowych. Podjęliśmy próbę wyłonienia osób i firm, które mogą odegrać w tym roku znaczącą rolę w gospodarce. Pod uwagę braliśmy również ich  wcześniejsze dokonania i wpływ na  – szeroko rozumiany – rynek kapitałowy.

Czas na nagrody

Statuetki dla laureatów zostaną wręczone w piątek 17 stycznia na Balu „Parkietu”, na którym pojawi się  elita rynku kapitałowego. Nagrody przyznamy w kilku kategoriach, w tym „Wydarzenie”, „Spółka” oraz „Menedżer”. Uhonorujemy laureatów zarówno na podstawie decyzji redakcyjnej kapituły, ja również weźmiemy pod uwagę  głosy czytelników naszej gazety.

Jeśli chodzi o głosowanie czytelników, początkowo wytypowanych było dwanaście osób, które w 2020 r. mogą odegrać znaczącą rolę na rynku finansowym. Dziesięć dni temu przedstawiliśmy pierwszą szóstkę, która przeszła do ścisłego finału. Byli to (w kolejności alfabetycznej): Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Arkadiusz Regiec, prezes BeesFundu, Michał Sołowow, przedsiębiorca, właściciel m.in. Synthosu, Iwona Sroka, była szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, obecnie członek zarządu Murapolu, oraz Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Ankieta umieszczona na naszej stronie internetowej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wypełniło ją ponad 6 tysięcy osób, a liczba łącznie oddanych głosów przekroczyła 24,5 tysięcy. Zwycięzców poznamy dopiero wieczorem, ale możemy zasygnalizować, że  dwie osoby z pierwszej szóstki zdominowały wyścig – dostały zdecydowanie najwyższą (i niemal identyczną) liczbę głosów.

Ponad ćwierć wieku historii

15 lutego 1994 r. ukazał się pierwszy numer „Parkietu”. W zeszłym roku obchodziliśmy zatem uroczyste 25-lecie. Była to zarazem okazja do zintegrowania środowiska rynku kapitałowego. Jej kulminacją był uroczysty Bal „Parkietu”, na którym spotkało się ponad trzysta osób. Wśród nich prezesi warszawskiej giełdy – byli oraz obecny.

Nie zabrakło również przedstawicieli giełdowych spółek, domów maklerskich, firm inwestycyjnych, instytucji rynku kapitałowego, inwestorów oraz osób związanych z „Parkietem”. W tym gronie było też kilku byłych redaktorów naczelnych. Z okazji 25-lecia jubileuszowe pamiątki otrzymali: Adam Cymer, Krzysztof Jedlak, Kazimierz Krupa, Jan Bazyl Lipszyc, Wojciech Zieliński i Jakub Kurasz. Wręczył je Andrzej Stec, obecny redaktor naczelny. Imprezę, trwającą do białego rana uświetnił koncert Kayah. Na tegorocznym balu wystąpi natomiast zespół Zakopower.

Rynek pod lupą

Pod adresem polskiego rynku kapitałowego kierowanych jest niemało gorzkich słów. Inwestorzy narzekają, że trudno się na nim zarabia, spółki – że nie jest łatwo utrzymać status firmy giełdowej. Do łatwych nie należy również praca w instytucjach oraz w biurach maklerskich. Demontaż OFE, koniec wielkich prywatyzacji, coraz mocniejsze uregulowanie (w wyniku wdrożenia m.in. restrykcyjnych przepisów unijnych, niedopasowanych do polskich realiów) i afery wstrząsające rynkiem – to tylko przykłady bolączek krajowego ekosystemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że tworzy on dużą wartość dodaną dla gospodarki – dzięki niemu kilkaset spółek, często będących liderami w swoich branżach, pozyskało pieniądze na rozwój, a gros inwestorów pomnożyło swój majątek. Nie wspominając już o tym, że rynek kapitałowy to prawdziwa kuźnia kadr. Warto o niego dbać i akcentować pozytywy, bo tych nigdy za wiele.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA