fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gomułka: Dwa błędy prezesa NBP

Prof. Stanisław Gomułka
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezes NBP Adam Glapiński, wypowiadając się wczoraj publicznie zdecydowanie przeciwko wejściu Polski do strefy euro, popełnił dwa błędy - komentuje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podkreślił w czwartek, że jest stanowczo przeciwny przystąpieniu Polski do strefy euro i stwierdził, że nawet gdybyśmy dali sobie radę z wejściem, to odbyłoby się to kosztem niższego tempa wzrostu gospodarczego kraju.

Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC, szef NBP popełnił tym samym dwa poważne błędy.

Czytaj także: Szef NBP padnie ofiarą afery w KNF? Media: poda się do dymisji 

- Po pierwsze, prezes NBP nie powinien kwestionować, podjętej już przez Polskę, decyzji o wejściu do strefy euro. Decyzję taką Polska podjęła w traktacie kopenhaskim, przystępując do UE w 2004 r. Taką bardzo zasadniczą i bardzo polityczną decyzję podejmuje nie bank centralny, ale parlament większością konstytucyjną głosów - zaznaczył Gomułka w wypowiedzi przesłanej do „Rzeczpospolitej”.

Dodał, że „obowiązkiem NBP, więc także jego prezesa, jest udział w przygotowaniu Polski na sprostanie konsekwencjom takiej decyzji”.

- Po drugie, pan prezes Glapiński popełnił błąd nie informując, że mówi w swoim prywatnym imieniu i że jest świadom opinii, chyba zdecydowanej większości ekonomistów oraz większości dużych eksporterów i importerów, o korzyściach gospodarczych dla Polski - powiedział.

Czytaj także: Szef NBP broni Chrzanowskiego. "Prezentuje najwyższe standardy"

Wśród tych korzyści wymienił eliminację ryzyka kursowego w relacjach handlowych z krajami Unii Europejskiej, wzrost zaufania do Polski po wejściu do strefy euro czy niższe koszty obsługi długów zagranicznych przez państwo, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

Gomułka dodał, że obowiązkiem prezesa NBP jest z kolei „przypomnienie, co należy jeszcze zrobić, aby sprostać warunkom bezpiecznego i możliwie najbardziej korzystnego wejścia do strefy euro”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA