fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

NCBiR: 5,23 mln złotych na zamiennik krwi

Adobe Stock
NanoSanguis, spółka zależna notowanej na GPW NanoGroup, podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu substytutu czerwonych krwinek.

Formalnie rzecz biorąc, chodzi o projekt zatytułowany „Substytut czerwonych krwinek – faza Proof of Mechanism". Rezultatem starań naukowców z NanoSanguis ma być preparat krwiozastępczy. Całkowita wartość projektu wynosi 8,7 mln zł, z czego ponad 5,2 mln ma wyłożyć NCBiR.

– Otrzymana dotacja pozwoli na płynną kontynuację badań nad preparatem krwiozastępczym i systemem do długoterminowego przechowywania organów przed transplantacją oraz na skuteczną komercjalizację wyników badań i opracowanej technologii – mówi nam prezes NanoGroup Marek Borzestowski.

– Spółka z sukcesem przeprowadziła badania preparatu do transplantacji organów i substytutu krwi. Wyniki są wielce obiecujące. Udało się osiągnąć zakładane cele przeżywalności. Będziemy mogli opracować przemysłową technologię produkcji preparatu i rozpocząć wytwarzanie na potrzeby krajowe i zagraniczne. Już dziś rozmawiamy z kontrahentami z Azji i Ameryki Północnej – obiecuje.

W skład NanoGroup wchodzą dziś trzy spółki realizujące pięć złożonych projektów biotechnologicznych. Substytut czerwonych krwinek jest jednym z nich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA