fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

#RZECZoBIZNESIE: Bartłomiej Derski: Na rynku energetycznym mamy chaos

tv.rp.pl
Na rynku mamy chaos, którego ofiarami są spółki energetyczne, w przyszłości mogą być odbiorcy – mówi Bartłomiej Derski z WysokieNapięcie.pl, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość zauważył, że to, iż nowelizacja ustawy o cenach prądu będzie, wieszczyli wszyscy znający temat.

- Regulator powinien wyznaczać ceny, a nie politycy. Jednak politycy postanowili obejść niezależnego regulatora i sami zaingerować w ceny. To się nie podoba Komisji Europejskiej – mówił Derski.

Tłumaczył, że komisja bada w jaki sposób mają przepływać pieniądze pomiędzy budżetem państwa, a firmami energetycznymi.

- Poza mniejszymi podatkami i opłatami na blisko 4 mld zł, mają też dojść 4 mld zł dotacji dla spółek energetycznych. Komisja poprosiła też o zdefiniowanie czym jest usługa publiczna – mówił.

Przyznał, że łatwiej będzie rządowi obronić zamrożenie stawek np. dla tramwajów, metra czy kolei, bo to jest usługa publiczna. Gorzej ze sprzedażą energii hucie czy piekarni.

- Komisja już sugeruje, że ustawa w obecnym kształcie nie jest do zaakceptowania. Stąd nowelizacja - zaznaczył Derski.

Może się też okazać, że spółki energetyczne będą musiały zwracać pieniądze. - To byłoby dla nich koszmarem, bo już są w bardzo trudnej sytuacji – ocenił gość.

- Na rynku mamy chaos, którego ofiarami są spółki energetyczne, w przyszłości mogą być odbiorcy – dodał.

Derski zaznaczył, że ciężko sobie wyobrazić, żeby w przyszłym roku rząd także znalazł kilka miliardów złotych na to, aby dotować ceny energii elektrycznej. - Taka polityka się długo nie utrzyma – prognozował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA