fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Rosja: Nurkujące skrzydło wyprodukuje prąd

OIST
Rosjanie rozpoczną testy innowacyjnej technologii produkcji energii elektrycznej. Chcą ją otrzymywać z prądów morskich i rzecznych za pomocą „nurkującego skrzydła”. To zupełna nowość w światowej energetyce.

Rosyjska firma „Energoinnowacje” opracowała projekt ferm energetycznych produkujących prąd z prądów morskich i rzecznych.

„Jesienią 2019 r. planujemy testy prototypu urządzenia o nazwie „nurkujące skrzydło”. Próby odbędą się w basenie, gdzie warunki będą podobne do tych, w których ma pracować skrzydło. Jeżeli próby wypadną pomyślnie, to w przyszłym roku rozpoczniemy eksploatację doświadczalno-przemysłowej instalacji” - poinformował przedstawiciel firmy agencję Nowosti.

Andriej Terientiew dyrektor „Energoinnowacji” zapewnił, że firma nauczyła się już przekształcać siłę prądów wodnych w mechaniczną energię skrzydła, a następnie w prąd. Jeżeli chodzi o miejsce testów terenowych, to nie zostało ono jeszcze wybrane. W grę wchodzą rosyjskie rzeki i Morze Czarne.

Terientiew zapewnia, że na świecie nie dziś urządzeń podobnych do rosyjskiego rozwiązania. Te, które są, mogą produkować energię tylko z wykorzystaniem prądów poruszających się ponad 1 m na sekundę. Tymczasem w oceanie światowym dominują prądy 0,5-0,6 m/sek i powolniejsze. Rosyjskie „nurkujące koło” może produkować energie z prądu poruszającego się z prędkością 0,3 m/sek.

Skrzydło na aerodynamiczny profil, co pozwala umieszczać je w miejscach płytkich. Skrzydło nie przeszkadza też w żegludze śródlądowej. Podczas pracy skrzydło wykonuje ruchy podobne do zanurzania i wynurzania, stąd nazwa. Urządzenie porusza się z szybkością wielokrotnie wyższą od prędkości prądu, co pozwala na produkcję energii z bardzo wolnych prądów morskich i rzecznych.

Nowa technologia może się okazać szczególnie przydatna w rejonach dalekiej północy, gdzie dostępność prądu jest mała, a ceny wysokie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA