fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Zastawka ratuje życie

Obok prowadzącego debatę Marcina Piaseckiego („Rzeczpospolita”) siedzą: dr Gabriela Ofierska-Sujkowska, minister Jarosław Pinkas, prof. Dariusz Dudek, prof. Piotr Hoffman, prezes NFZ Andrzej Jacyna oraz prof. Adam Witkowski
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Zabiegi TAVI to szansa dla starszych pacjentów ze zwężeniem aorty, którzy nie kwalifikują się do zabiegu kardiochirurgicznego.

O zabiegach TAVI, czyli przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej, dyskutowali uczestnicy debaty „Zrównoważona innowacyjność w systemie ochrony zdrowia – jak poprawić jakość i dostępność do świadczeń ochrony zdrowia" w redakcji „Rzeczpospolitej". Eksperci podkreślali, że ważne jest, by zwiększyć dostępność tego rodzaju zabiegów.

Choć dzięki kampanii społecznej „Stawka to życie. Zastawka to życie" liczba zabiegów TAVI w Polsce wzrosła o 217, z 453 w 2014 r. do 670 w 2015 r., czyli z 12 do 17 na milion mieszkańców, Polska nadal odbiega od średniej europejskiej, gdzie wykonuje się średnio 50–60 zabiegów na milion mieszkańców.

– Kampania ma szansę odnieść podobne rezultaty jak kampania „Stent to życie", która 15 lat temu pomogła zwiększyć świadomość i dostępność do angioplastyki oraz zmniejszyć liczbę ostrych zespołów wieńcowych – mówił prof. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium M...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA