fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rekord w Norwegii: najwyższy drewniany budynek świata

vollark.no
Mjostarnet - najwyższy drewniany wieżowiec świata powstał w norweskim mieście Brumunddal. Ma 18 pięter i 85 metrów wysokości.

Wieżowiec jest o ponad 30 metrów wyższy od dotychczasowego rekordzisty rankingu - Brock Commons Tallwood House, który znajduje w Vancouver w Kanadzie. Drugi najwyższy drewniany budynek w Norwegii znajduje się w Bergen i ma 49 metrów wysokości.

Budynek o powierzchni uzytkowej ponad 11 tys. metrów kwadratowych - powstał z klejonych wielowarstwowych płyt CLT (cross-laminated timber), które nie tylko są odporne na ogień, ale także ich produkcja jest znacznie bardziej ekologiczne niż produkcja cementu czy stali.

Firma AB Invest oraz architekci z norweskiego studia Voll Arkitekter postanowili udowodnić, że z CLT da się wybudować tak wysoki budynek. Płyty wykorzystano nie tylko przy budowie fasady, ale także całej konstrukcji wieżowca, w tym szybów windowych. W budynku będą nie tylko apartamenty mieszkalne - w tym bajeczny penthouse z tarasem na dachu budynku, ale także hotel, restauracja, basen oraz pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne.

Brumunddal to niewielka miejscowość położona 150 km na północ od Oslo nad brzegiem jeziora Mjosa. Budowa Mjostarnet (Wieża Mjos) rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku a zakończyła 15 marca 2019 roku. Drewno do płyt CLT pochodzi z okolicznych lasów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA