fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Bezpieczeństwo to priorytet

Pan Jacek Gniadek, Dyrektor Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu m. st. Warszawy odbiera Medal Najwyższa Jakość Quality International.
Rozmowa z Jackiem Gniadkiem, Dyrektorem Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu m. st. Warszawy

Czy monitoring wizyjny jest potrzebny?

Walka z przestępczością i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Warszawy to jeden z najważniejszych celów władz miasta. Aby go osiągnąć korzysta się ze wszystkich możliwych środków, m.in. polegających na współpracy różnych służb i wykorzystaniu różnych narzędzi.  Monitoring wizyjny takim narzędziem właśnie jest i muszę powiedzieć, że jego obecność skutecznie, każdego dnia chroni Warszawiaków dając poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Oczywiście za zmianami postępowania przestępców i innych osób wchodzących w konflikt z prawem lub naruszających zasady współżycia społecznego musi nadążać i to z wyprzedzeniem, technika wspomagająca walkę z przestępczością lub działaniami naruszającymi przyjęte normy postępowania. Dlatego cały czas rozwijamy system monitoringu w Warszawie, uruchomiając jednocześnie, taką przynajmniej mam nadzieję, w świadomości mieszkańców poczucie przekonania o zaangażowaniu władz miejskich w działania mające na celu ich ochronę i niwelowanie poczucia zagrożenia.

Może zatem przybliży Pan czytelnikom trochę aktualnych danych dotyczących monitoringu i zastosowane w nim rozwiązania.

Aktualnie w systemie miejskiego monitoringu funkcjonuje 386 kamer, z czego połowa są to kamery cyfrowe HD pracujące w rozdzielczości 720p, 1080p oraz 2160p i poklatkowości 25/30 kl/s – w większości przypadków są to kamery PTZ (szybkoobrotowe). Od 2012r. sukcesywnie Dzielnica po Dzielnicy Zakład przechodzi na system cyfrowy. Po niemal 2 latach testów udało się (po dokonanym wyborze) wdrożyć platformę cyfrową Genetec Security Center, która pozwala m.in. na integrację z nią praktycznie wszystkich typów kamer funkcjonujących na rynku.

Kiedy planowane jest zakończenie cyfryzacji systemu?

Modernizacja kamer pociągnęła z sobą również inwestycje w sieć Ethernet, systemy IT oraz w wydajne magazyny danych. W celu lepszego zarządzania infrastrukturą systemów i optymalizacją kosztów ZOSM zastosował technologię wirtualizacji serwerów video oraz stacji operatorskich - VDI. Zastosowane rozwiązania pozwalają wykorzystać rozległą sieć światłowodową łączącą wszystkie Centra Oglądowe zapewniając operatorom dostęp do scentralizowanej platformy monitoringu z odległych miejsc z wykorzystaniem terminali (tzw. zero client). Pomaga to ograniczyć koszty związane z serwisowaniem stacji roboczych oraz podnieść komfort pracy operatorów z uwagi na brak hałasu czy emisji ciepła. Całkowita cyfryzacja miejskiego systemu monitoringu zostanie zakończona do końca 2018 roku.

W jaki sposób  realizujecie i zabezpieczcie waszą usługę?

W celu większej transparentności monitorowania przestrzeni publicznej oraz umocowania dla tego rodzaju działalności operatorów ZOSM, zostało zawarte porozumienie z Policją. Narzucono szczegółowe wymogi, które musimy spełnić realizując swoje zadania, tak aby pozyskiwanie obrazu z ulicy nie wzbudzało niezdrowych emocji o podglądaniu mieszkańców. Takie rozwiązania umożliwiają realizację zadania miasta w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz w formie usługi wspomagają działania Policji w tej materii. Opracowaliśmy politykę bezpieczeństwa i najlepsze możliwe zabezpieczenia, tak aby nie dochodziło do naruszeń ustawy o ochronie danych osobowych i gwarantowało hermetyczność systemu. Administratorem platformy Genetec jest Zakład, który zarządza Systemem, a także zapewnia bezpieczeństwo jego funkcjonowania oraz bezpieczeństwo danych w nim przetwarzanych.

Jak będzie wyglądał dalszy rozwój monitoringu w Warszawie?

W najbliższych latach monitoring w Warszawie będzie się dalej rozwijać, poprzez zastosowanie najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, czyli najnowocześniejszych cyfrowych kamer szybkoobrotowych klasy Full HD o zwiększonym zoomie oraz wszelkich urządzeń z nimi współpracujących, umożliwiających ciągłą rejestrację i obserwację (24 godz./dobę) obrazu z kamer. Zakład korzysta z możliwości testowania najróżniejszych nowinek i prototypów kamer oraz urządzeń, jak również wprowadza najnowsze rozwiązania techniczne testując je w miejskiej przestrzeni publicznej. Dzisiaj nikt nie jest w stanie określić czy kiedykolwiek nastąpi zaspokojenie potrzeb na monitorowanie i gdzie znajduje się kres takiego rozwoju. Z pewnością najbliższe lata wymuszą na ustawodawcy zwiększenie ingerencji w funkcjonowanie formalno-prawne monitoringu i większe sformalizowanie działalności, by nie doprowadzić do naruszenia ustaw gwarantujących ochronę prawną obywateli zasad współżycia społecznego.

Rozmawiał: Tomasz Popławski

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA