fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zambia pozwala myśliwym strzelać do hipopotamów

(Creative Commons BY-SA 3.0)
Wikipedia
Myśliwi będą mogli zabić w Zambii ponad tysiąc hipopotamów w ciągu najbliższych pięciu lat - informuje "The Independent".

Odstrzał, jaki będzie miał miejsce w rejonie rzeki Luangwa, ma na celu zmniejszenie populacji hipopotamów i powstrzymanie rozprzestrzeniania się wąglika - przekonują władze.

Rząd Zambii chce, aby co roku zabijanych było 250 hipopotamów. Jedna z firm organizujących safari w tym kraju już pozwala turystom wykupić prawo do zabicia do pięciu hipopotamów podczas pobytu w Zambii - informuje "The Independent".

Departament Parków Narodowych Zambii podkreśla, że odstrzał pomoże w powstrzymaniu epidemii wąglika na terenie, na którym populacja hipopotamów jest zbyt liczna.

Wąglik to potencjalnie śmiertelna choroba przenoszą przez bakterie występujące w glebie. Hipopotamy są wyjątkowo podatne na infekcje tą bakterią, a ludzie mogą zarazić się wąglikiem spożywając zainfekowane mięso.

Zambia początkowo zawiesiła decyzję o odstrzale w 2016 roku pod presją obrońców praw zwierząt. Teraz jednak Born Free, organizacja starająca się powstrzymać odstrzał, oskarża rząd o tym, że ten "po cichu" prowadził działania, które doprowadziły do zmiany decyzji.

Will Travers, prezes organizacji Born Free podkreśla, że władze nie dostarczyły wystarczająco wielu dowodów na to, że zbyt duża populacja hipopotamów w rejonie rzeki Luangwa zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

- Używają tej samej wadliwej argumentacji dla rzezi co ostatnim razem - środek prewencyjny, aby uniknąć przyszłego wybuchu epidemii wąglika - zauważył Travers. Prezes Born Free ostrzega też, że odstrzał hipopotamów zaszkodzi reputacji Zambii jako kraju chroniącego przyrodę i będącego celem wyjazdów turystycznych.

Tymczasem Umililo Safaris, firma z RPA organizująca wyjazdy na safari, już oferuje pięciodniowe polowania na hipopotamy w Zambii. Cena? 10500 funtów od osoby. 

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA