fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dodatki Specjalne

Coraz więcej zleceń dla firm zewnętrznych

Dostęp do profesjonalistów z całego świata, wysoka elastyczność prowadzenia biznesu czy redukcja kosztów własnych – to tylko niektóre korzyści, jakie oferuje biznesowi outsourcing.

Zwłaszcza teraz, w czasie pandemicznej rzeczywistości. Dlatego teraz wielu przedsiębiorców na nowo odkrywa zalety outsourcingu. Nowoczesne trendy w ekonomii i zarządzaniu przedsiębiorstwem zalecają wyprowadzanie niektórych zadań poza firmę w celu oszczędzania pieniędzy i czasu.

Aktualna sytuacja na rynku spowodowana epidemią może przyspieszyć rozwój niektórych nowych zasad współpracy z firmami obsługującymi przedsiębiorców w wykonywaniu ich wewnętrznych zadań lub funkcji.

Outsourcing stał się niesłychanie popularny w ostatnich latach ze względu na wydatne oszczędności, jakie przynosi, i podwyższenie jakości oferowanych usług.

Zakres outsourcingu jest w zasadzie nieograniczony i tylko świadome i mądre korzystanie z niego może otwierać nowe obszary stosowania go w nowoczesnym przedsiębiorstwie lub stawiać granice przed jego dalszym rozwojem. Można zacząć od funkcji bardzo podstawowych i dość prostych. Do takich możemy zaliczyć usługi ochroniarskie, usługi kontroli biletów w środkach transportu publicznego czy np. usługi sprzątające.

Outsourcing stał się wyraźnie zaznaczonym trendem, gdy rozwój internetu i komputerów osobistych umożliwił integrowanie systemów informatycznych przedsiębiorstwa z zewnętrznymi podmiotami. W szczególności branże takie jak IT, logistyka, consulting, obsługa prawna i księgowa, ochrona oraz sprzątanie są niemal w całości outsource'owane.

Obecnie najpopularniejsza forma outsourcingu to korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS czyli jako usługa (Software as a Service). To model udostępniania oprogramowania w chmurze, w którym dostawca chmury rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe, zapewnia ich automatyczne aktualizacje i udostępnia oprogramowanie swoim klientom za pośrednictwem internetu na zasadzie pay-as-you-go, czyli w zależności od wykorzystania zasobów.

Dzięki outsourcingowi firma zyskuje przede wszystkim niższe koszty operacyjne i krótszy czas wykonywania zleceń. Ceny usług świadczonych przez podmioty specjalizujące się w jakiejś działalności są zazwyczaj niższe, bo koszty rozwoju i koszty stałe rozkładane są na wiele podmiotów.

Outsourcing daje też wyższą jakość usług, ponieważ firma specjalizująca się w określonym rodzaju działalności może poświęcać większą część swojego dochodu na rozwój tylko w jednym kierunku.

Wyspecjalizowany podmiot obsługuje wiele podmiotów, dzięki czemu może poświęcać więcej zasobów na rozwój w danej dziedzinie, przy czym koszt jednostkowy obsługi pojedynczego podmiotu jest niższy. Poza tym firmy korzystające z outsourcingu zyskują większą elastyczność i kontrolę kosztów, bo podmioty łączy umowa zawarta na z góry ustalonych zasadach.

Eksperci podkreślają, że outsourcing jest istotą współczesnej ekonomii. Jeszcze parę lat temu wiele firm posiadało własne serwery internetowe, utrzymywane przez etatowych informatyków. Ale takie rozwiązanie szybko przegrało z wyspecjalizowanymi podmiotami świadczącymi usługi hostingowe. Dziś nikt nie rozważa samodzielnego zakupu serwera bez odpowiedniego zaplecza technologicznego i finansowego.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Usługi dla Biznesu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA