fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja w strefie euro najniższa od 4 lat

Bloomberg
Niskie ceny energii zmniejszyły we wrześniu drugi kolejny miesiąc roczną inflację w strefie euro do poziomu najniższego od 4 lat — potwierdził urząd statystyczny Eurostat.

Ceny artykułów konsumpcyjnych w 19 krajach z jednolitą walutą zdrożały o 0,1 proc. względem sierpnia i zmalały o 0,3 proc. wobec września 2019, po spadku o 0,2 proc. rocznie w sierpniu. Dane są zgodne z wstępnym oszacowaniem z początku miesiąca. Żywność, alkohol i wyroby tytoniowe dołożyły 0,34 pkt proc. do końcowego wyniku, usługi dalsze 0,24 pkt, ale spadek cen energii o 8,2 proc. rocznie odjął ostatecznie 0,81 pkt proc. — wyjaśnił Eurostat.

Bez chwiejnych cen energii i nieprzetworzonej żywności inflacja bazowa wyniosła we wrześniu 0,1 proc. wobec sierpnia i 0,4 proc. w ujęciu rocznym. Jeszcze węższy zakres bez alkoholu i tytoniu wykazał wzrost w obu przypadkach o 0,2 proc.

Odrębnie Eurostat podał, że nadwyżka bilansu handlowa przed korektą sezonową wyniosła 14,7 mld euro, blisko 14,4 mld rok temu. Ekonomiści pytani przez Reutera też niewiele pomylili się przewidując 15,1 mld. Po korekcie sezonowej nadwyżka w sierpniu wyniosła 21,9 mld, wzrosła z 19,3 mld w lipcu, bo eksport zwiększył się o 2 proc., a import o 0,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA