Reklama
Rozwiń

Dopiero w 2020 roku zaczął się XXI wiek

Koronawirus zaskoczył społeczeństwa dobrobytu. Nie ma dziedziny, na której nie zostawiłby śladu. Ale pandemia tylko uwypukliła i przyspieszyła pewne zjawiska i tendencje, które już od dawna się tliły. Czy pojawią się poważne nowe idee, które zastąpią poprzednie wizje świata? O tym wszystkim Michał Płociński rozmawia z Janem Maciejewskim, publicystą magazynu „Plus Minus”, filozofem, byłym redaktorem naczelnym magazynu „Presje”.

Aktualizacja: 31.12.2020 11:40 Publikacja: 31.12.2020 11:36

Dopiero w 2020 roku zaczął się XXI wiek

Foto: Adobe Stock

– XIX wiek zaczął się w 1789 roku, XX w 1914 roku, tak XXI wiek zaczął się dopiero w tym roku. Pewne zjawiska i tendencje nabrzmiały, by wybuchnąć i stworzyć nową jakość – mówi gość podcastu.

Filozofowie starają się odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Slavoj Žižek w swojej ostatniej książce pisze, iż „świat zmierza w kierunku komunizmu”. – Pewne jaskółki tego stanu rzeczy można już dostrzec. Z jednej strony to, czego możemy się spodziewać, to bardzo gwałtowne osłabienie klasy średniej, która zawsze była środkiem ciężkości i kotwicą liberalnej demokracji. Jeśli nie zniknie, to na pewno będzie bardzo osłabiona. To już widać – mówi Jan Maciejewski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć