fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Badanie: Uśmiech "postarza" o dwa lata

Fotolia.com
Magazyn "Psychonomic Bulletin and Review" opublikował wyniki badania, z którego wynika, że osoby uśmiechające się są zazwyczaj postrzegane jako starsze, niż są w rzeczywistości.

Z badania wynika, że uśmiechając się wyglądamy średnio o dwa lata starzej niż wówczas, gdy nasza mina jest neutralna.

 

40 uczestnikom opisywanego badania pokazano zdjęcia osób, które uśmiechały się, miały neutralny wyraz twarzy, lub były zaskoczone. Okazało się, że młodsze niż w rzeczywistości wydawały się uczestnikom te osoby, których twarz wyrażała zaskoczenie. Z kolei uśmiech "postarzał" daną osobę.

- Uderzające jest to, że kiedy po badaniu przeprowadzaliśmy wywiady z uczestnikami, przekonywali oni, że najmłodsi według nich byli ci, którzy się uśmiechali - mówi autor badania Melvyn Goodale, dyrektor Instytutu Mózgu i Umysłu na Uniwersytecie w Kanadzie.

Goodale podkreślił, że uczestnicy byli nieświadomi, iż w rzeczywistości osoby uśmiechające się były przez nich oceniane jako najstarsze. - Ich wrażenia były sprzeczne z ich przekonaniami - stwierdził.

Autor badania sugeruje, że powodem takiego postrzegania osób śmiejących się mogą być zmarszczki, które są lepiej widoczne w trakcie uśmiechu.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA