fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy są leki skuteczne przeciw COVID? Nowe ustalenia badaczy z Izraela

Pracownik ochrony zdrowia z Izraela
PAP/Photoshot
Zespół badaczy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zidentyfikował 18 leków, które mogą być skuteczne w terapii COVID-19 - niektóre mają być w stanie w praktyce wyleczyć chorych na COVID-19 - informuje "Jerusalem Post".

Prof. Shy Arkin, biochemik, w rozmowie z "Jerusalem Post" mówi, że badania laboratoryjne wykazały, iż "niemal 100 proc. komórek zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 funkcjonowało normalnie po dwóch dniach po zastosowaniu wobec nich badanych leków". 

Z kolei, gdy komórki nie były wystawione na działanie leków, ok. 50 proc. z nich obumarło po kontakcie z koronawirusem.

Arkin i jego zespół znaleźli 18 istniejących i dopuszcoznych do użycia leków, które mogą być skuteczne w terapii COVID-19.

W nieopublikowanych jeszcze badaniach naukowcy piszą, że niektóre z tych leków "wykazują znaczący potencjał przeciwko całemu wirusowi w eksperymentach" laboratoryjnych.

Jeden z tych leków - podaje "Jerusalem Post" - to Darapladib, wykorzystywany w terapii arteriosklerozy. Drugi to Flumatinib, stosowany w leczeniu niektórych typów białaczki.

Arkin zaznaczył, że nie może rekomendować stosowania żadnych leków w terapii COVID-19, dopóki nie przejdą one testów klinicznych.

Prof. Arkin podkreśla, iż ważne jest, abyśmy dysponowali całym arsenałem leków stosowanych w terapii COVID-19 - tak, aby - gdy któryś z nich zawodzi - nie pozostać z pustymi rękoma.

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA