fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus w Polsce: Rekordowo wysoki spadek liczby respiratorów zajętych przez pacjentów z COVID

załogi karetek pogotowia w Warszawie
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach spadła do 2 032 - podało Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 pozostało ponad 18,3 tys. wolnych łóżek i - po raz pierwszy - ponad tysiąc respiratorów.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 21 351 osób. Od poniedziałku liczba pacjentów spadła o 153. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano rekordowo wysoki spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1 054. W ubiegły poniedziałek tygodniowa liczba pacjentów spadła pierwszy raz po 60 dniach nieprzerwanego wzrostu.

Liczba pacjentów z COVID-19 rosła nieprzerwanie od 25 września do 7 listopada. Teraz dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 18 381 wolnych łóżek (46,26 proc. wszystkich).

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Najwięcej nowych zakażeń w woj. kujawsko-pomorskim

Obecnie 2 032 osoby - o 86 mniej niż dzień wcześniej - wymagają respiratora. Dobowy spadek tej wartości jest najwyższy z dotąd odnotowanych. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów spadła o 3 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 071 wolnych respiratorów (34,5 proc. wszystkich dostępnych). Po raz pierwszy liczba dostępnych respiratorów jest wyższa niż tysiąc.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca.

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano we wtorek, obecnie zasoby te wynoszą 39 732 łóżka i 3 103 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 649 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 115.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 29,3 tys. i wynosi 262 959. W ujęciu siedmiodniowym spadek wynosi 71,3 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 11,3 tys. osób (dobowy spadek o 235, tygodniowy - o 8,3 tys.).

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 20 075, w ciągu tygodnia - o 142,8 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 597 589 zakażonych.

Według danych z 1 grudnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 6,27 mln próbek pobranych od ponad 6,05 mln osób. Z danych przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie w Polsce malała liczba wykonywanych testów na koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 38,6 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 384 736.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA