fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Z VAT można jeszcze wycisnąć 27 mld zł

Fotolia
Rząd PiS dość skutecznie ogranicza lukę VAT – ocenia PwC. I ostrzega jednocześnie, że takie działania przynoszą skutki uboczne.

Ministerstwo Finansów chwali się już od kilku miesięcy, że jego działania na rzecz uszczelniania systemu podatkowego przynoszą zaskakująco dobre efekty, bo VAT rośnie rok do roku o ponad 20 proc. Część polityków opozycji powątpiewa jednak w ten sukces, zarzucając, że fiskus uzyskuje wyższe wpływy, żonglując zwrotami VAT dla firm.

Firma doradcza PwC zdaje się rozstrzygać ten spór na korzyść resortu finansów. W przedstawionym wczoraj corocznym raporcie szacuje, że o ile w zeszłym roku luka w VAT wzrosła do 2,9 proc. PKB (do 52 mld zł), o tyle w tym roku spadnie o 13 mld zł, do 2 proc. PKB (do 39 mld zł). – Wszyscy wiemy, że resort finansów przesunął zwroty VAT ze stycznia i lutego tego roku na grudzień zeszłego roku – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC. – To obniżyło wpływy w 2016 r., a podwyższyło na początku tego roku. Ale nawet bez takich ruchów i tak dochody z VAT silnie rosną, zmniejszając lukę – wyjaśnia.

Według jego wyliczeń w tym roku podatek ten przyniesie budżetowi ok. 150 mld zł, czyli o 19 proc. więcej niż w 2016 r. Za ok. 6 proc. z tego wzrostu odpowiada rozpędzona gospodarka, a za resztę – 13 proc. – działania uszczelniające system podatkowy. – Działania te pozwoliły zmniejszyć skalę oszustw polegających na wyłudzeniach zwrotów VAT czy niepłaceniu tego podatku – zauważa Tomasz Kassel, partner PwC. – A to oznacza, że spada też wartość zwrotów VAT dla firm.

Dotychczas rząd, w ramach uszczelniania systemu, wprowadził m.in. pakiet paliwowy, Jednolity Plik Kontrolny, monitoring transportu towarów wrażliwych i cały szereg drobniejszych rozwiązań. Przed nami jeszcze mechanizm split payment, kontrola transakcji finansowych przedsiębiorstw, kontrola „produkcji" pustych faktur czy paragonów. To wszystko ma prowadzić do dalszego ograniczenia luki w VAT. A jest o co walczyć. PwC wylicza, że gdyby udało się wrócić do sytuacji z 2007 r., gdy luka VAT była najniższa, budżet zyskałby ponad 27 mld zł.

– Przepisy uszczelniające system, choć wprowadzają pewne obciążenia administracyjne, same w sobie nie są restrykcyjne wobec firm – ocenił też Jan Tokarski z PwC. – Ale to nie znaczy, że nie mają skutków ubocznych. Poziom opresyjności fiskusa wobec przedsiębiorstw jednak rośnie, mamy już 2 tys. sporów firm z administracją oraz zaostrzenie podejścia w postępowaniach kontrolnych.

Spory te dotyczą przede wszystkim tego, czy firmy świadomie czy nieświadomie uczestniczyły w karuzeli VAT-owskiej. Zdaniem ekspertów PwC oprócz twardych działań legislacyjnych rząd musi też podjąć tzw. działania miękkie, ograniczające skutki uboczne uszczelniania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA