fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Franklin Templeton wyliczy klientom podatek

123RF
Największa zagraniczna firma zarządzająca aktywami obecna w Polsce opracowała algorytm, który ułatwi życie klientom.

Franklin Templeton Investments Funds (FTIF) będzie wysyłać swoim klientom informacje podatkowe ułatwiające rozliczenie z fiskusem zysków z inwestycji w fundusze luksemburskie. Pierwszą taką wysyłkę zaplanowano już na luty – dowiedział się „Parkiet".

W liście skierowanym do każdego klienta, który w danym roku podatkowym dokonał transakcji umorzenia tytułów uczestnictwa funduszy FTIF, znajdzie się dokładna wartość podatku od zysków kapitałowych, którą trzeba zapłacić, a także podpowiedź, w jakiej rubryce formularza PIT trzeba ją uwzględnić.

Samodzielne rozliczanie podatku od zysków kapitałowych w przypadku funduszy zagranicznych jest bardzo skomplikowane, inwestorzy często muszą się uciekać do pomocy doradcy podatkowego. Po pierwsze, rozlicza się je inaczej niż zyski z bezpośrednich inwestycji w akcje (osobna rubryka w PIT, jedne z drugimi się nie kompensują). Po drugie, nie wiadomo, jaki kurs walutowy uwzględniać przy rozliczeniu, w sytuacji gdy kupiło się jednostki funduszy zagranicznych denominowane w dolarach lub euro. Po trzecie, samodzielne rozliczenie kilku transakcji umorzenia zrealizowanych w jednym roku bywa dość skomplikowane.

Franklin ma ponad 50 proc. udziału w polskim rynku funduszy luksemburskich, wartym wg Analiz Online niecałe 6 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA