fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pierwszy Polak na czele dużej globalnej firmy

Jacek Olczak, prezes Philip Morris International
Jacek Olczak, prezes Philip Morris International
materiały prasowe
Jacek Olczak został wybrany na stanowisko prezesa Philip Morris International, jednej z największych na świecie firm tytoniowych. Jest pierwszym polskim menedżerem, który awansował na CEO globalnej korporacji.

Jacek Olczak, który od dwóch lat pełni funkcję prezesa ds. Operacyjnych (COO) Philip Morris International (PMI), formalnie obejmie stanowisko jej prezesa w maju 2021 r. Wtedy, bezpośrednio po Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy firmy, przejmie stery PMI z rąk ustępującego André Calantzopoulosa.

Jacek Olczak, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim, w strukturach Philip Morris International pracuje od 27 lat. Karierę zaczynał jako menedżer w dziale finansów w polskim oddziale firmy w 1993 r. a w kolejnych latach awansował w strukturach firmy na stanowiska kierownicze. Pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii a także prezydenta na region Unii Europejskiej. W 2012 r. objął stanowisko prezesa ds. Finansowych (CFO) firmy, które pełnił do grudnia 2018 roku. Obecnie jest prezesem ds. Operacyjnych (COO) odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych.

Nowy prezes PMI nie jest jedynym polskim menedżerem awansującym w globalnych strukturach firmy. Polak, Andrzej Dąbrowski jest obecnie szefem PMI w Meksyku, Michał Mierzejewski jest prezesem Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie. Aleksandra Samulewicz jest wiceprezydentem ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości na region UE a z kolei Aleksander Grzesiak zajmuje takie stanowisko w USA.

PMI, która w ubiegłym roku zanotowała 29,8 mld dolarów przychodów ze sprzedaży i zatrudnia na świecie ok. 88 tys. osób, w ostatnich latach przechodzi transformację biznesową– budując swoją przyszłość na nowej kategorii produktów wolnych od dymu papierosowego. Firma jest liderem w kategorii produktów bezdymnych – z systemem podgrzewania tytoniu IQOS, który wprowadzono na rynek w 2014 r. a obecnie jest sprzedawane w ponad 60 krajach (od 2017 r. także w Polsce).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA