Przedsiębiorcy popierają „Konstytucję biznesu"

Planowane ułatwienia i wsparcie dla przedsiębiorców to krok w dobrym kierunku – oceniają prezesi firm goszczących na Kongresie 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Mogą skorzystać na ich głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Aktualizacja: 18.11.2016 15:56 Publikacja: 18.11.2016 14:34

Prezydent Andrzej Duda (P) podczas inauguracji Kongresu 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w p

Prezydent Andrzej Duda (P) podczas inauguracji Kongresu 590 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce

Foto: PAP? Darek Delmanowicz

- „Konstytucję biznesu" to plan, na który czekałem 27 lat – powiedział po ogłoszeniu założeń nowych regulacji Adam Góral, prezes firmy informatycznej Asseco.

- Prawo, które na jej podstawie stworzymy, pomoże szczególnie średnim i małym firmom – dodał.

Andrzej Goździkowski, prezes drobiarskiej grupy Cedrob, liczy na to, że organy tworzące i stosujące prawo będą powoływały się na Konstytucję dla biznesu przy rozstrzyganiu konkretnych spraw.

- W resortach powstają różne pomysły. Potrzebne jest centrum zarządzania sprawami gospodarki i weryfikacja tych pomysłów – zaznaczył prezes Cedrobu.

- W gospodarce globalnej te kraje są bogate, w tych krajach obywatele dużo zarabiają, gdzie postawiono na rozwój poprzez rodzime prywatne firmy – uważa Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, produkującej okna.

– Kraje, które postawiły na rozwój poprzez inwestorów zagranicznych stają się krajami kolonialnymi, w których obywatele zarabiają przeciętnie – zaznaczył.

Dlatego, jak dodał polskie firmy nie mogą być w kraju dyskryminowane.

– Konstytucja dla biznesu to zmienia – zaznacza Ryszard Florek.

– Potrzebnych jest jeszcze wiele regulacji, które spowodują, że polskie firmy będą miały równe szanse konkurowania na rynku globalnym – dodał.

Piotr Krupa, prezes firmy Kruk z branży zarządzania wierzytelnościami zaznaczył, że szczególnie ważne z punktu widzenia ułatwień dla przedsiębiorców jest cyfryzacja.

– Jeżeli chcemy zrobić nowoczesną gospodarkę, to otwórzmy jak najmocniej bramy cyfryzacji – powiedział Piotr Krupa. – To będzie paliwo dla silnika gospodarki – dodał.

Zaznaczył także, że przedsiębiorcy potrzebują odpowiedniego czasu na dostawianiu się do zmian w prawie.

- To, z czym mamy do czynienia, to zupełnie nowa jakość – powiedział Karol Zarajczyk, prezes Ursusa. – To duży pakiet ustaw, które udoskonalają i ułatwiają działalność gospodarczą nie tylko dużych czempionów, ale także mikro, małych i średnich przedsiębiorców, czyli naszych klientów – dodał.

Jego zdaniem wdrożenie zmian zaproponowanych w Konstytucji dla biznesu pobudzi innowacyjność.

- Czekamy także na uszczegółowienie, szczególnie w zakresie ulg da firm inwestujących – powiedział Karol Zarajczyk.

Konstytucję dla biznesu wicepremier oraz minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Ideą imprezy jest wsparcie dla rodzimych firm i marek.

- „Konstytucję biznesu" to plan, na który czekałem 27 lat – powiedział po ogłoszeniu założeń nowych regulacji Adam Góral, prezes firmy informatycznej Asseco.

- Prawo, które na jej podstawie stworzymy, pomoże szczególnie średnim i małym firmom – dodał.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?