fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kreml narzuca firmom optymizm

Bloomberg
Władze Rosji będą wymagać od największych koncernów tworzenie pozytywnego obrazu gospodarki kraju. To powrót do komunistycznej propagandy sukcesu.

Kreml wysłał do 45 kluczowych rosyjskich firm liczący siedem stron dokument, zawierający wytyczne utworzenia strumienia dobrych wiadomości. Mają one kształtować pozytywny wizerunek gospodarki Rosji u opinii publicznej - dowiedziała się agencja Reuters.

Wśród adresatów jest 17 państwowych gigantów w tym Rosneft, Gazprom oraz 28 prywatnych m.in. Łukoil, Novatek, Surgutnieftiegaz. Władze proponują koncernom m.in. by w informacjach, które trafią do Rosjan, było więcej pozytywnych wiadomości, i pojawiały się dwa sformowania: „było-jest" i „sytuacja życiowa się poprawia".

Firmy miałyby przysyłać dobre wiadomości w każdy poniedziałek lub rano we wtorek. Informacje mają kłaść akcent na tworzenie nowych miejsc pracy, infrastruktury czy nowych naukowych osiągnięć. Pismo zawiera 10-punktowe wytyczne, jakie informacje mają spływać od biznesu, wraz w przykładami pozytywnych wieści. Każda w wypuszczonych w świat informacji ma zawierać zalecenie dla mediów, że musi być publikowana bez zmian lub tylko z kosmetycznymi zmianami językowymi.

Jako przykład podano informację o brygadzie z Donbasu, która ustanowiła dobory rekord wydobycia. Przypomina ona jako żywo agitki okresu komunizmu: „ Życie większości obywateli stało się spokojniejsze, komfortowe i ciekawsze. Jednak takie przykłady rzadko trafiają do mediów. Stoi przed nami zadanie, twórczo i uważnie podejść do wyboru wiadomości przeznaczonych do przesłania do mediów" - pisze Kreml do biznesu.

Razem z listem, firmy otrzymały zaproszenia na rozmowy do ministerstwa energetyki. Według Reuters spotkanie obywało się w październiku, z udziałem wiceministra.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA