fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Orlen kusi kierowców. Kup akcje, dostaniesz rabat na paliwo i zniżkę na zakupy

materiały prasowe
Każdy, kto będzie posiadał minimum 50 akcji firmy, otrzyma rabat na paliwa i ofertę pozapaliwową. Ponadto wszyscy mogą skorzystać z profesjonalnej wiedzy na temat inwestowania.

„Orlen w portfelu", taką nazwę ma przygotowany przez płocki koncern program lojalnościowy przewidujący liczne przywileje, zarówno dla obecnych, jak i przyszłych akcjonariuszy spółki. Przede wszystkim wszyscy jego uczestnicy po spełnieniu określonych warunków otrzymają zniżki na paliwa i produkty z oferty pozapaliwowej sprzedawane na krajowych stacjach Orlenu.

Czytaj także: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: Chcemy budować relacje

Koncern przewidział 10 gr zniżki za każdy zakupiony litr paliwa Efecta, 15 gr za litr paliwa Verva oraz 10 proc. rabatu na zakupy z oferty pozapaliwowej (z wyłączeniem alkoholu, papierosów i doładowań kart telefonicznych). Do 300 litrów ograniczono też miesięczny limit tankowania paliw objętych bonusami. W rezultacie udział w programie umożliwi, z samego tytułu tankowania paliw, uzyskanie do 540 zł rocznych oszczędności.

Minimum 50 akcji

Wszyscy będą za to mieli dostęp do tzw. Akademii Inwestowania, objętej programem merytorycznym stowarzyszenia CFA Society Poland. Dzięki temu uzyskają m.in. możliwość zdobycia kompetencji do samodzielnego inwestowania na giełdzie. Będą mieli też szanse otrzymania prestiżowego certyfikatu CFA Society Poland. To organizacja, która jest jednym ze 146 lokalnych stowarzyszeń międzynarodowego CFA Institute.

Inwestorzy powinni też pamiętać, że Orlen jest spółką regularnie dzielącą się zyskiem z akcjonariuszami. W tym i poprzednim roku na każdą akcję przypadło po 3 zł dywidendy. Ponadto w grę wchodzą ewentualne zyski z tytułu wzrostu kursu akcji firmy na giełdzie.

Aby przystąpić do programu „Orlen w portfelu", trzeba będzie posiadać na rachunku pakiet minimum 50 akcji koncernu przez co najmniej miesiąc. W zamian akcjonariusz otrzyma rabaty, którymi zostanie zasilona jego karta w kolejnym miesiącu. Będą one odnawiane cyklicznie, pod warunkiem utrzymania papierów spółki na koncie maklerskim przez kolejne miesiące.

Podstawa to analiza

Początkowo w programie uczestniczyć będą mogli tylko posiadacze rachunków w DM PKO BP. Wkrótce podobna oferta zostanie skierowana także do innych domów maklerskich.

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, uważa, że programy lojalnościowe dla akcjonariuszy spółek giełdowych wzmacniają relacje emitent–inwestor i wspierają długoterminowe inwestowanie na parkiecie. – Jednak z punktu widzenia giełdy głównymi czynnikami wpływającymi na decyzje inwestycyjne powinny być przede wszystkim analizy spółek i branż oraz wiara w biznes danego emitenta. To są bowiem podstawy inwestowania – mówi Olszewska. GPW chce, żeby emitenci dokładali starań i na różne sposoby dbali o relacje z inwestorami, co powinno skutkować lepszym postrzeganiem spółek.

Jak spółki kuszą udziałowców

Niektóre zagraniczne spółki oferują akcjonariuszom programy lojalnościowe, będące dodatkową zachętą do posiadania ich akcji. I tak np. koncern Ford umożliwia udziałowcom kupowanie swoich samochodów z rabatem na terenie USA. By zakwalifikować się do tego programu trzeba przez co najmniej pół roku posiadać 100 lub więcej akcji Forda. Firma inwestycyjna Berkshire Hathaway (będąca własnością Warrena Buffetta) proponuje akcjonariuszom zniżki na usługi około 60 spółek, które kontroluje. Japońskie linie lotnicze Japan Airlines oferowały udziałowcom zniżkę 50 proc. na jeden lot krajowy. IBM prowadzi specjalny sklep dla akcjonariuszy, gdzie mogą oni kupić jego produkty w obniżonych cenach. Intercontinental Hotels Group daje akcjonariuszom zniżki na pobyt w swoich hotelach, pasażerskie linie okrętowe Norwegian Cruise Lines i Royal Caribbean Cruise Line zaś bonusy pieniężne do wykorzystania podczas rejsów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA