fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wciąż za mało wolności gospodarczej w Polsce

123rf.com
Kraje Azji i Pacyfiku mają najwięcej wolności gospodarczej. Państwo tworzy tam najlepsze warunki biznesowi, najmniej ingeruje w działalność i ma mało własności. Na 162 ocenione państwa, Polska jest na 54 pozycji. Gorzej z wolnością w gospodarce jest tylko w dwóch krajach Unii.

Amerykański Instytut Frasera opublikował najnowszy ranking wolności gospodarczej (Economic Freedom of the World 2018). Zestawienie ocenia 162 panstwa według indeksu wolności gospodarczej liczonego na podstawie kilkunastu kryteriów, m.in. wielkości państwa w gospodarce w tym obciążeń podatkowych, udziału własności państwowej w gospodarce, decyzji regulujących rynki; system prawny w gospodarce, prawo własności, wolność handlu.

Najwyższą ocenę uzyskał Hongkong, przed Singapurem i Nową Zelandią. W dziesiątce znalazły się też Szwajcaria, Irlandia, USA, Gruzja, Mauritius, Wielka Brytania i Australia. Z państw naszego regionu - Europy Środkowo-Wschodniej najwięcej wolności jest w Estonii i na Litwie (razem na 13 miejscu).

Polska spadł z 49 pozycji na 54. Niżej jest z krajów Unii tylko Francja (57 pozycja) i Węgry (59). Najgorzej bo na 123 miejscu na świecie wypadła Polska pod względem wielkości państwa w gospodarce (jest go zdecydowanie za dużo); najlepiej (14 pozycja) została oceniona polityka monetarna i stabilność złotego; w wolności handlu zagranicznego jesteśmy na 44 pozycji na świecie; regulacje zostały ocenione na 46 miejsce, regulacje na rynku pracy - 54 miejsce; regulacje dotyczące biznesu - 58 miejsce a prawo własności - 61 pozycja a rozwiązania dotyczące rynku kredytów - 78 miejsce.

Instytut monitoruje wolność gospodarczą w Polsce od 1990 r. Wtedy nasz kraj startujący z gospodarką rynkową znalazł się na 104 miejscu. Potem piął się w górę aż do 49 pozycji trzy lata temu.

Z krajów europejskich najmniej wolności gospodarczej jest na Ukrainie (134 miejsce). Białoruś znalazł się w zestawieniu po raz pierwszy i wylądowała na 123 pozycji. Rosja jest na 87 miejscu.

Nie ma żadnej wolności w gospodarce Wenezueli, która zamyka zestawienie przed Libią i Argentyną.

Ranking został ułożony według danych na koniec 2016 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA