fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Słomka-Gołębiowska: Kobiety w radach nadzorczych to korzyści biznesowe

tv.rp.pl
Zarządy i rady nadzorcze podejmują lepsze decyzje biznesowe, gdy są w nich kobiety - mówi Agnieszka Słomka-Gołębiowska ze Szkoły Głównej Handlowej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

W radach nadzorczych jest niewiele kobiet. - Jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej. Chciałabym, żeby było nas więcej, bo przynosimy wymierną wartość - mówiła Słomka-Gołębiowska.

Z dyrektywy unijnej wynika, że kobiet w radach ma być 40 proc.

- W Polsce mamy przeciętnie 18 proc., w zarządach jeszcze mniej (8 proc.) - podała gość.

Zauważyła, że jest wiele przyczyn instytucjonalnych związanych z tym, że trudno kobietom realizować kariery. - W tym mogłyby pomóc parytety, ale najpierw musimy zrozumieć po co są kobiety. Czy nam są potrzebne w zarządach i radach – tłumaczyła.

Parytet nie podoba się specjalnie kobietom ani mężczyzną. - Jeśli wierzymy, że polityka różnorodności przynosi wymierne korzyści biznesowe to jest to ważny instrument, jedyny egzekwowalny - oceniła Słomka-Gołębiowska.

Wiele badań pokazuje korzyści biznesowe z kobiet w radach nadzorczych. - Zarządy i rady nadzorcze podejmują lepsze decyzje biznesowe. Jednocześnie wpływa to na zmianę dynamiki grupy. Spółki, gdzie jest większy udział kobiet są bardziej innowacyjne, a to jest nam potrzebne, bo świat się szybko zmienia – mówiła gość.

- Często słyszę, że dyskusja o parytetach nie jest nam potrzebna, bo Polski zajmują ważne miejsce w gospodarce, bo jest ich więcej na średnim szczeblu – dodała.

W innych krajach doszli do wniosku, że parytety są po to, żeby stworzyć masę krytyczną kobiet w zarządach i radach nadzorczych, bo tylko wtedy widać wymierne korzyści z różnorodności. - Masa krytyczna to przynajmniej 3 kobiety. Jak jest mniej, to nie ma wymiernych korzyści - mówiła Słomka-Gołębiowska.

- Starajmy się nie dopuścić do tego, żeby kobieta stała się tylko symbolem – dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA