fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W amerykańskich firmach coraz więcej czarnoskórych dyrektorów

W amerykańskich firmach coraz więcej czarnoskórych szefów
Bloomberg
Liczba dyrektorów pochodzenia afroamerykańskiego w zarządach amerykańskich korporacji znacznie wzrosła od czasu zabójstwa George'a Floyda z rąk policji w Minneapolis w zeszłym roku - wynika z raportu firmy konsultingowej ISS Corporate Solutions.

Protesty społeczne po morderstwie Floyda rok temu wywołały prawdziwy rozrachunek rasowy w Ameryce Korporacyjnej, a liderzy dużych firm, na czele których stoją głównie biali mężczyźni, obiecali, że postarają się lepiej rekrutować, zatrzymywać w firmach i promować osoby kolorowe - informuje Reuters.

Dzięki temu firmy należące do indeksu S&P 500 powołały spośród 513 nowych członków zarządu korporacji (od 1 lipca 2020 r. do 19 maja 2021 r.) aż 165 nowych dyrektorów wywodzących się z mniejszości etnicznych - wynika z raportu ISS Corporate Solutions. Dyrektorzy z mniejszości etnicznych stanowią teraz około 32 proc. zarządów tych firm.

W analogicznym okresie zeszłego roku korporacje z indeksu S&P 500 powołały na stanowiska zaledwie 55 przedstawicieli mniejszości etnicznych, spośród nowych 485 dyrektorów, co stanowiło zaledwie 11 proc.

Inwestorzy spółek giełdowych wezwali zarządy do większej przejrzystości i otwartości na kwestie rasowe oraz zatrudnianie osób z mniejszości etnicznych. W wielu firmach rozpoczęto lub przeprowadzono audyty analizujące stosunek i działania tych firm w kwestii praw obywatelskich, równości i różnorodności.

Według raportu ISS Corporate Solutions mniej więcej połowa nowych dyrektorów, którzy są czarnoskórymi, po raz pierwszy dołączyła do rad spółek publicznych. Wcześniej około jedna trzecia dyrektorów czarnoskórych była nowicjuszami w zarządach spółek publicznych - informuje Reuters.

Na firmy nałożono także nowe obowiązki raportowe w Kalifornii i Illinois. Zarząd giełdy Nasdaq czeka na zgodę organów regulacyjnych, aby móc wymagać od firm, które powołują nowych członków zarządu informacji o płci, pochodzeniu etnicznym lub przynależności do mniejszości seksualnej (LGBTQ +). Nasdaq chce by w zarządzie zasiadała co najmniej jedna kobieta oraz co najmniej jedna osoba z mniejszości etnicznej lub LGBTQ+.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA