Polowania s mo瞠 romantyczne, ale nieskuteczne, a w usuwaniu wirusa afryka雟kiego pomoru wi z las闚 skuteczniejsze jest zbieranie padliny wynika z odpowiedzi na poselsk interpelacj, do kt鏎ej dotar豉 Rzeczpospolita". Grupa pos堯w z partii Zieloni, PSL, Lewica i KO spyta豉 ministra rolnictwa o wyniki masowych polowa, jakie odby造 si od ko鎍a stycznia do po這wy marca w polskich lasach.
W wyniku realizacji odstrza逝 sanitarnego w okresie od 31 stycznia do 15 marca br. pozyskano 章cznie 29 676 dzik闚. Jednoczenie w okresie od 31 stycznia do 10 marca br. wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w 122 pr鏏kach pobranych od odstrzelonych dzik闚 odpowiedzia這 Ministerstwo Rolnictwa. Wirusa ASF stwierdzono wi璚 u 0,4 proc. upolowanych zwierz靖, natomiast wykryto go w pr鏏kach a 1351 znalezionych w tym czasie pad造ch dzik闚.
Czytaj tak瞠: Du鎍zycy coraz ostrzej walcz z ASF. Niemcy pod kontrol
Te dane pokazuj, jak bardzo odwr鏂one s priorytety m闚i Ma貪orzata Tracz, przewodnicz鉍a Zielonych i autorka interpelacji. T逝maczy, 瞠 przy walce z ASF najwa積iejszy jest nadz鏎 bierny, asekuracja rolnik闚 i myliwych, a dopiero na trzecim miejscu odstrza sanitarny. Jednak lex Ardanowski odwr鏂i這 t kolejno, postawili g堯wnie na odstrza. Uwa瘸my, 瞠 rodki przeznaczane na wynagradzanie myliwych, od 300 do 600 z, powinny trafi na nadz鏎 bierny, na wynagrodzenie dla os鏏, kt鏎e znajd pad貫 dziki i zaalarmuj s逝瘺y weterynaryjne dodaje.
Zakaz wst瘼u do lasu dotyczy tak瞠 myliwych. To oburza producent闚 mi瘰a, kt鏎zy s przekonani, 瞠 brak polowa utrudni walk z ASF. Niepokoi ich brak sukces闚 w zwalczaniu ASF i jego nowe ogniska w regionie, gdzie produkowana jest jedna trzecia wi w Polsce, czyli w Wielkopolsce. Doniesienia o pierwszym ognisku ASF w Wielkopolsce oraz marcowe wydarzenie z hodowli pod Now Sol, gdzie trzeba by這 zlikwidowa ponad 27 tys. szt. zaka穎nego stada, pokazuje skal zagro瞠 m闚i Aleksander Dargiewicz, prezes stowarzyszenia producent闚 POLPIG.
Czytaj tak瞠:Jedna z zagadek ASF rozwik豉na