fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polacy krytycznie oceniają zakaz papierosów mentolowych

Adobe Stock
Już w maju ze sklepów mają całkowicie zniknąć papierosy mentolowy i z kapsułką. Forum Konsumentów sprawdziło, jak Polacy oceniają ten zakaz, który może dotyczyć nawet 9 milionów palących osób w naszym kraju.

20 maja 2020 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką. Ma ona na celu zachęcenie palaczy do rzucenia szkodliwego dla zdrowia nałogu. Jak podaje Forum Konsumentów, w Polsce pali około 9 milionów osób, a aż 42 proc. palaczy sięga właśnie po te produkty, z czego 28 proc. kupuje je regularnie.

Forum Konsumentów przeprowadziło badanie, mające sprawdzić, jak Polacy oceniają ten zakaz. Wyniki okazały się bardzo niepokojące, ponieważ większość respondentów - około 2/3 ogółu Polaków i połowa palaczy - nie była ich świadoma przed podjęciem badania. Respondenci nie wierzą też w skuteczność dyrektywy - aż 81 proc. z nich uważa, że nie spowoduje ona zmniejszenia liczby palaczy.

Wśród konsumentów papierosów mentolowych oraz z kapsułką, blisko 90 proc. osób nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy. Około 50 proc. z nich deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu), z kolei niemal 20 proc. palaczy otwarcie deklaruje, że będzie szukać tych produktów na czarnym rynku.

Forum Konsumentów uruchomiło akcję #ZakazMentoli, która ma na celu zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej wchodzących zmian na rynku. Na stronie www.zakazmentoli.pl umieszczono najważniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy.

- Nasze badanie pokazuje, że świadomość nadchodzących zmian na rynku papierosów jest dość niska, pomimo pojawiających się na ten temat informacji. Brakuje wiarygodnej platformy komunikacji dla konsumentów, których ta zmiana przede wszystkim dotyczy. Jak potwierdzają wyniki badania, najczęstszym źródłem informacji na ten temat jest internet, stąd nasza strona dedykowana projektowi #ZakazMentoli. Dbamy bowiem o to, by konsumenci mieli dostęp do rzetelnych informacji – to podstawa świadomych wyborów i podejmowanych decyzji – podkreśliła w komunikacie Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA