fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francuskie i brytyjskie łodzie starły się na kanale La Manche. Poszło o przegrzebki

YT, France 3
Francuscy rybacy zostali oskarżeni o rzucanie obelg, kamieni i rac w kierunku brytyjskich łodzi na kanale La Manche. Poszło o połowy przegrzebków w tym rejonie - donosi BBC.

Zdarzenie miało miejsce około 12 mil morskich od wybrzeży Normandii, w pobliżu Zatoki Sekwany. Brytyjskie łodzie mają prawo łowić w tym bogatym w przegrzebki rejonie. Ich obecność na tych wodach rozwścieczyła jednak Francuzów, którzy zarzucają Brytyjczykom, że łowią zbyt dużo przegrzebków i mogą spustoszyć łowiska.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. 35 francuskich łodzi zablokowało pracę 5 brytyjskich kutrów. Jak relacjonują świadkowie incydentu Francuzi rzucali w kierunku brytyjskich łodzi kamieniami i racami. Niektóre kutry zostały uszkodzone.

Jak przypomina BBC napięcie w tej sprawie narastało od 15 lat. Pięć lat temu podpisano porozumienie, na podstawie którego zabroniono połowów największym brytyjskim łodziom. Problem w tym, że brytyjskie kutry mogą łowić przegrzebki przez cały rok, a francuskie prawo ogranicza sezon do okresu między 1 października a 15 maja.

Brytyjscy rybacy domagają się teraz interwencji od swojego rządu i zapewnienia bezpieczeństwa swoim łodziom. Francuzi żądają z kolei, żeby Brytyjczycy respektowali francuski okres ochronny na połowy przegrzebków.

Źródło: rp.pl na podst. BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA