fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Banki o mundialu. Polska „czarnym koniem”?

Fotorzepa, Piotr Nowak
Analitycy japońskiego banku Nomura przewidują, że polska drużyna w czasie piłkarskich Mistrzostw Świata zagra o trzecie miejsce (i przegra) z Brazylią. W finale natomiast spotkać mają się zespoły Francji i Hiszpanii, a puchar zdobędzie ten pierwszy. Swoje prognozy przedstawił też Goldman Sachs.

Polska jest określona w tej analizie jako „top dark horse”. Nasza drużyna miałaby wyjść z grupy na pierwszym miejscu, potem pokonać Anglię, w ćwierćfinale wygrać z Niemcami, a w półfinale przegrać z Hiszpanią.

„Większość oczekiwań dotyczących wyników turnieju opiera się na rankingach FIFA lub ocenach Elo (ranking stosowany do określenia mocy reprezentacji narodowych w piłce nożnej – red.), które odzwierciedlają wyniki. W branży finansowej jest powiedzenie „przeszłe wyniki nie oznaczają przyszłych wyników” i sądzimy, że piłka nożna nie różni się zbytnio pod tym względem” – napisali analitycy Nomury.

„Zamiast skupiać się na modelach ilościowych opartych na rankingach, zastosowaliśmy bardziej jakościowe podejście oddolne, biorąc pod uwagę dynamikę każdej drużyny, a także dokładnie analizując składy zespołów” – dodali.

Bankowcy z Nomury ustalili dla każdej drużyny wskaźnik skupiający się na jej – jak to określili – „momentum”, czyli impecie wzrostu w ciągu ostatnich czterech lat. Następnie ekstrapolowali ten wynik, przewidując rozwój formy zespołu podczas turnieju. Okazało się że Polska, Peru i Maroko to kraje, które mogą najbardziej pozytywnie zaskoczyć widzów mundialu.

Wśród zalet polskiego zespołu w analizie wymieniono: wysokie miejsce w rankingu FIFA, fakt, że jest to dwunasty pod względem wartości zespół w turnieju (260 mln euro), dobrą formację atakującą i bramkarza, światowej klasy piłkarza Roberta Lewandowskiego, sporo graczy w najlepszych ligach. Obawy budzi słabsza formacja defensywna i linia pomocy, trudna grupa z Kolumbią i Senegalem i prawdopodobieństwo spotkania Anglii i Niemiec w drodze do półfinału.

Brazylia mistrzem świata według Goldman Sachs

Inny scenariusz przewidują analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Według ich opracowania największe szanse na zwycięstwo w mundialu ma Brazylia. Jak stwierdzili, „200 tys. drzew prawdopodobieństwa i milion symulacji wskazuje, że Brazylia w finale pokona Niemcy”. Bój o trzecie miejsce na podium toczyć będzie Portugalia z Francją.

Reprezentacja Polski wyjdzie z grupy na drugim miejscu, z takim samym dorobkiem punktowym, lecz gorszym bilansem bramek niż Kolumbia. Jeśli model Goldman Sachs się sprawdzi, polska drużyna będzie musiała w 1/8 finału uznać wyższość Belgów.

„Jeśli Polska wyjdzie z grupy, może się spodziewać Belgii lub Anglii. Bez wątpienia będzie to wyzwanie dla zespołu, który nie grał z żadnym mocnym europejskim zespołem od Euro 2016. Ale Lewandowski jest zdolny do genialnej gry i z piłkarzem, który może zdobyć pięć bramek w ciągu 9 minut wszystko jest możliwe” – napisano w analizie amerykańskiego banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA