fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Producent bąbelków przejmuje konkurentów

www.airproducts.com.pl
Air Products, amerykański potentat gazów technicznych, a zarazem jeden z liderów tego rynku w Polsce, przejmuje firmę ACP – wiodącego europejskiego producenta dwutlenku węgla.

Transakcja umożliwi umocnienie pozycji Air Products (8,2 mld dol. przychodów w 2017 r.) jako dostawcy dwutlenku węgla w krajach UE oraz wzmocni pozycję firmy na rynku gazów przemysłowych na obszarze Europy kontynentalnej. Firma ACP ma 4 fabryki ciekłego dwutlenku węgla i 2 fabryki suchego lodu zlokalizowane m.in w Niemczech, Belgii i w Polsce.

- W połączeniu z naszą ofertą komplementarnych produktów, zakup ACP pozwoli jeszcze lepiej świadczyć usługi obecnym klientom oraz wykorzystać nowe możliwości rozwoju na rynku gazów przemysłowych – zapewnił Ivo Bols, prezes Air Products ds. Gazów Przemysłowych na region Europy i Afryki.

Już teraz Air Products oferuje szeroką gamę gazów przemysłowych w 13 europejskich krajach, w tym ciekły dwutlenek węgla dostarczany z fabryk znajdujących się w Hiszpanii i Polsce.

Amerykańska spółka zatrudniająca 15 tys. pracowników od 75 lat pozyskuje i przetwarza gazy atmosferyczne i przemysłowe oraz produkuje urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny i spożywczy. Air Products jest także światowym liderem w zakresie technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. W roku fiskalnym 2017 przychody ze sprzedaży firmy w 50 krajach wyniosły 8,2 miliarda dol., a jej kapitalizacja wynosi ok. 35 miliardów dolarów.

W Polsce Air Products ma już 10 zakładów produkcyjnych, 5 wytworni gazów sprężonych i 5 – gazów ciekłych skoncentrowanych w największych ośrodkach przemysłu chemicznego. Po przejęciu w 2007 r. firmy BOC Gazy Air Products stał się jednym z głównych dostawców gazów technicznych na krajowy rynek. Zainwestował też w konsolidację istniejących i rozwój nowych zakładów w Polsce ponad 1,7 mld zł. Firma dostarcza tlen na rynek usług medycznych, wodór do celów technologicznych i energetycznych, jest dostawcą technologii konserwowania żywności i skraplania gazu ziemnego oraz producentem gazów technicznych dla branży chemicznej, hut, wytwórni półprzewodników i przemysłu szklarskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA