fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Grad kontraktów Francji w Katarze

Bloomberg
Podczas krótkiej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Doha, Francja zawarła z Katarem kontrakty na 11,1 mld euro.

Wszystkie środki przekazu zwróciły uwagę na zamówienia wojskowe: wykorzystanie opcji na zakup 12 myśliwców Rafale o wartości 1,1 mld euro, zastrzeżonej przez emirat podczas kupna w 2015 r. 24 tych samolotów. Katar zgłosił obecnie opcję na kolejne 36 takich maszyn. 

Przedstawiciele obu krajów podpisali też list intencyjny na dostawę 490 8-kołowych transporterów opancerzonych o wadze 30 ton dla pododdziałów piechoty produkcji grupy Nexter. Wartość tego zamówienia wynosi 1,5 mld euro, ale może wzrosnąć do 3,2 mld zależnie od wyboru uzbrojenia.

W dziedzinie transportu linia Qatar Airways zamówiła 50 wąskokadłubowych A321neo o wartości 5,5 mld euro, z opcją na 30 następnych. Organizator transportu w emiracie Qatar Rail powierzył spółce j. v.. SNCF (kolej) i RATP (metro) z katarską Hamad Group prowadzenie i serwisowanie nowej zintegrowanej sieci transportu miejskiego: 3 linii automatycznego metra bez motorniczych, o długości 75 km, liczących 36 stacji oraz 4 linii tramwajowych o długości 19 km, mającej 25 przystanków w Lusail, mieście budowanym ok. 20 km na północ od Doha. Ta 20-letnia umowa jest szacowana na 3 mld euro.

Sieć transportu w Doha-Lusail ma być operacyjna pod koniec 2018 r., a zakończona etapami do 2020 r. Jest przygotowywana pod piłkarski mundial w 2022 r., ma ponadto rozgęścić stolicę emiratu i jej okolice, gdzie mieszka 90 proc. z 2,6 mln obywateli, w tym 80 proc. pracowników cudzoziemskich.

Sieć metra i tramwajowa jest prawdziwą okazją dla francuskich firm od czasu, gdy ogłoszono ich budowę w 2013 r. Pracują przy niej firmy Vinci (torowiska), Thales (automatyczna sygnalizacja), spółka SNCF i RATF, Systra (inżynieria tramwajowa), Alstom (zestawy tramwajów).

Firma Suez pogłębi i oczyści laguny Al Karaana emiratu za ok. 100 mln euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA