fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Artyści z Rosji odmawiają występów na Białorusi przed wyborami

AFP
Koncerty znanych zagranicznych artystów, zaplanowane na przeddzień wyborów prezydenckich na Białorusi, zostały odwołane. Wczoraj w Mińsku aresztowano DJ-a, który podczas oficjalnej miejskiej imprezy włączył piosenkę „Pieremien” („Chcemy zmian”).

Duże koncerty organizowane w wielu miastach na Białorusi były przez wielu określone jako element kampanii prezydenta Białorusi Aleksanda Łukaszenki.

Pod profilami artystów w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, w których mieszkańcy kraju apelowali, by muzycy nie przyjeżdżali, ponieważ w ten sposób będą wspierać panujący reżim.

W związku z presją samych mieszkańców Białorusi, swoje koncerty odwołali m.in. piosenkarz i kompozytor Leonid Agutin, grupa Car-Man, zespół RASA, Julianna Karaulowa i Grigorij Leps.

Wpływ na decyzję części artystów mogła mieć czwartkowa sytuacja z Mińska. Służby w stolicy Białorusi zatrzymały DJ-a Kiryła Hałanau.

Artysta podczas oficjalnej imprezy poświęconej edukacji na Skwerze Kijowskim w Mińsku włączył piosenkę „Pieremien” („Chcemy zmian”).

Impreza w Mińsku była sposobem władz na zablokowanie wiecu opozycyjnej kandydatki w wyborach prezydenckich Swietłany Cichanouskiej. Opozycyjna kandydatka ostatecznie w centrum stolicy się nie pojawiła, ale na miejscu było kilka tysięcy jej sympatyków.

Źródło: Echo Moskwy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA