fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Starty, lądowania i loty bez groźnych niespodzianek - emisja wiązki światła lub lasera w kierunku samolotu będzie zabroniona

Adobe Stock
Emisja wiązki światła lub lasera w kierunku samolotu będzie zabroniona.

Loty z państwowych lotnisk będą bezpieczniejsze. We wtorek Rada Ministrów przyjęła przepisy w tej sprawie. Chodzi o projekt nowelizacji prawa lotniczego. Przewiduje on, że decyzję o usunięciu drzew i krzewów z lotnisk państwowych będzie wydawał starosta, a nie minister obrony narodowej. Dzięki temu dużo szybciej wyegzekwuje się od właściciela posesji wycinkę drzew zagrażających lotom.

Czytaj także: Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie

Projekt rozszerza na lotniska państwowe zakaz budowy lub rozbudowy obiektów sprzyjających występowaniu zwierząt, które mogą stwarzać zagrożenie dla ruchu samolotów. Zakaz ma objąć również hodowlę oraz wypuszczanie ptaków w pobliżu lotniska, ale nie tylko. Obejmie również emitowanie wiązek lasera lub światła w kierunku samolotu.

Okazuje się, że obecnie przepisy nie regulują dokładnie tej problematyki.

Szykują się też zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu.

W projekcie przyznaje się prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego uprawnienie do uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego także dla tych terenów gmin, które znajdują się w otoczeniu lotniska. Ma mu to zapewnić kontrolę nad wysokością planowanej przez gminę zabudowy na terenach w pobliżu lotniska. Propozycja jest ściśle związana z przepisami unijnymi.

Prezes tego urzędu będzie sprawował nadzór nad zgłaszaniem i oznakowaniem przeszkód lotniczych. Będzie też kontrolował podmioty zobowiązane do zgłaszania i oznakowania przeszkód lotniczych, a także urządzeń, które ze względu na emisję silnych powietrznych fal uderzeniowych lub wyrzut dużych ilości gazu ziemnego do atmosfery mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego.

—Renata Krupa-Dąbrowska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA