fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

BZ WBK Press Foto

Najbliższy piątek z BZ WBK Press Foto w Sopocie!

3. miejsce / Wydarzenia / Zdjęcie pojedynczeHasun ma 12 lat. Uciekł do Turcji z syryjskiego Kobane podczas ofensywy radykałów religijnych z organizacji Państwo Islamskie. Znalazł schronienie w tymczasowym obozie dla kurdyjskich uciekinierów. W miasteczku namiotowym słychać walki i naloty na jego rodzinne Kobane.Suruç (Turcja), 14 listopada 2014 r.
Maciej Moskwa, Testigo Documentary
W najbliższy piątek (3 lipca) o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie rozpocznie się wernisaż wystawy pokonkursowej laureatów 11. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wstęp wolny.

Podczas wystawy można będzie obejrzeć łącznie 196 zdjęć wykonanych przez 32 najlepszych polskich fotoreporterów. Wśród laureatów jak zwykle nie zabrakło fotografów z Pomorza. W gronie tegorocznych zwycięzców jest Renata Dąbrowska (Gazeta Wyborcza Trójmiasto), której zdjęcie otrzymało 1 miejsce w kategorii Życie codzienne, Maciej Moskwa (Testigo Documentary) laureat dwóch 3 miejsc za fotoreportaż i zdjęcie pojedyncze w kategorii Wydarzenia oraz Daniel Frymark (Radio Weekend), który zdobył  3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka.

Nagrodzone w tym roku zdjęcia to unikatowy obraz 2014 roku: dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami, konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii. Są one odzwierciedleniem różnorodność i kontrastu losów ludzi na całym świecie. Bardzo wyraźnie widzimy to na fotografiach laureatów z Trójmiasta, które pokazują dramatyczny kontrast życia dzieci. W Sztokholmie 6-letni Fryderyk, w zaciszu domowym, ogląda na komputerze bajki, natomiast dla 12-letniego Hasuna dzieciństwo skończyło się wraz z rozpoczęciem wojny w Syrii.

To zdjęcie zrobiłem w przygranicznym tureckim  miasteczku Suruc, gdzie słychać było z oblężonego Kobane odgłosy walki. Tureckie władze miały dla dziennikarzy „pokazowe" miejsca i wolały nie ujawniać przed reporterami prawdziwych warunków panujących w obozie w Suruç. Udało mi się jednak tam wejść pewnej nocy. Mój pobyt był krótki, bo zaraz pojawili się oficjele, którzy mnie stamtąd wyprosili. Ale zdążyłem zobaczyć, jak ludzie tam żyją, i zrobić zdjęcie tego chłopca, 12-letniego Hasuna. Chociaż nic więcej o nim nie wiem, to cierpienie na jego twarzy jest wystarczająco czytelne – powiedział Maciej Moskwa z Testigo Documentary o nagrodzonym zdjęciu.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostały wybrane spośród 5334 fotografii nadesłanych przez 368 fotoreporterów w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Portrety, Kultura i Sztuka oraz Przyroda. Laureatów konkursu wyłoniło jury pod przewodnictwem Wojciecha Grzędzińskiego w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Katarzyna Sagatowska.

Laureatką nagrody głównej za „Zdjęcie Roku” została Agata Grzybowska (Gazeta Wyborcza), która pokazała wyczerpanych walkami demonstrantów pod barykadą na ul. Instytuckiej podczas „czarnego czwartku” w Kijowie.

Wystawie w Sopocie towarzyszą również bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi je Waldemar Kompała, wieloletni juror konkursu BZ WBK Press Foto.  Autor najlepszego zdjęcia wykonanego podczas warsztatów otrzyma nagrodę w postaci aparatu do fotografii natychmiastowej firmy Fujifilm – Instax Wide 300. 

W tym roku konkurs organizowany jest już po raz jedenasty. Jego celem jest promocja dobrej fotografii prasowej poprzez nagradzanie i prezentację najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów, które coraz rzadziej są obecne w mediach. Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK, patronem medialnym dziennika „Rzeczpospolita”, a partnerem technologicznym Fujifilm.

Zdjęcia wszystkich laureatów 11. edycji można obejrzeć na stronie internetowej pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl

Źródło: BZ WBK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA