fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

5G to szansa, trzeba ją dobrze wykorzystać

Adobe Stock
Wdrożenie standardu sieci 5G może być motorem napędowym wszystkich dziedzin gospodarki.

15 mld euro według badania przeprowadzonego przez Analysys Mason może zyskać Polska na wprowadzeniu technologii 5G – wynika z raportu Fundacji Digital Poland.

– Sprawne przeprowadzenie aukcji częstotliwości dla technologii 5G przez UKE oraz uzyskanie możliwie szybko stabilnych warunków regulacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa sieci to kluczowe warunki dynamicznego rozwoju 5G w Polsce, ale niejedyne – podkreśla Marek Lipski, dyrektor warszawskiego biura firmy Play. Dodaje, że rozwój 5G będzie się wiązał z największym procesem inwestycyjnym w telekomunikacji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Obecnie w Polsce proces ten jest zawiły, wieloetapowy i bardzo skomplikowany. – Do sprawnej budowy sieci potrzeba pakietu ustaw i rozporządzeń, które go ułatwią i spowodują, że operatorzy będą mogli skupić wysiłki na inwestycjach w przyjaznym otoczeniu formalno-prawnym – mówi.

Co jest teraz największym hamulcem rozwoju 5G w Polsce?

– Opóźnienie aukcji dedykowanych częstotliwości. Rozdysponowanie docelowego pasma jest niezbędnym warunkiem upowszechnienia się funkcjonalności sieci 5G i pełnego wykorzystania jej możliwości – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. Dodaje, że do przeprowadzenia aukcji potrzebne jest jednak ustalenie odpowiednich warunków, a w chwili obecnej cały rynek telekomunikacyjny czeka na finalny kształt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. – Niestety, projekt ustawy, mimo licznych uwag z rynku, nadal proponuje przepisy, które zamiast ułatwiać rozwój branży, mogą go hamować – podsumowuje Hordyński.

Wyzwaniem związanym z implementacją 5G jest m.in. efektywność energetyczna. – Szacunkowo sieci 5G mogą być do 90 proc. bardziej wydajne w kontekście ilości przesyłanych danych niż 4G. Pobierają jednak znacznie więcej energii ze względu na zwiększoną gęstość sieci, duże uzależnienie od systemów IT i infrastruktury oraz zintensyfikowane wykorzystanie zasobów sieci i szybszy transfer – podkreśla Piotr Wójcik, dyrektor działu sprzedaży na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Vertiv. Szacuje ona, że wprowadzenie 5G może skutkować zwiększeniem poboru mocy w sieci nawet do 170 proc.

– Globalny poziom ruchu w sieciach 5G już w 2025 r. powinien przewyższyć ten w infrastrukturze 3G/4G. Stawia to przed operatorami wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Wójcik.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA