Stan zagrożenia zdrowia publicznego w skali całego kraju, w związku z epidemią COVID-19, został wprowadzony w USA w 2020 roku, przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa.

Prezydent Joe Biden kilkukrotnie przedłużał czas obowiązywania stanu zagrożenia zdrowia publicznego w kraju, dzięki czemu Amerykanie mogli otrzymywać darmowe testy na COVID-19, korzystać z darmowych szczepień przeciw COVID i darmowego leczenia.

Czytaj więcej

Jedna ze szczepionek na COVID-19 została wycofana

Teraz Biuro Zarządzania i Budżetu Białego Domu (OMB), w wydanym oświadczeniu poinformowało, że stan zagrożenia zdrowia publicznego wygaśnie 11 maja i nie zostanie przedłużony.

OMB podkreśla, że informuje o tym w związku z wcześniejszą zapowiedzą administracji, że na co najmniej 60 dni przed wygaśnięciem stanu zagrożenia zdrowia publicznego, Biały Dom poinformuje o swoich zamiarach.

1,11 mln

Tyle osób zmarło w USA po zakażeniu koronawirusem

Po wygaśnięciu stanu zagrożenia zdrowia publicznego koszty testów na COVID-19, szczepień i leczenia zostaną przerzucone z administracji federalnej na ubezpieczycieli.

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w USA spada, choć nadal ok. 500 osób dziennie umiera w USA po zakażeniu koronawirusem - wynika z danych amerykańskiej administracji.

W USA, od początku epidemii, zakażenie wykryto u ok. 102 mln osób, zmarło ok. 1,11 mln chorych na COVID-19.