Jak podaje Krajowa Rada Doradców Podatkowych, liczba osób aktywnie pracujących w tym zawodzie po praz pierwszy w historii przekroczyła 9 tys. osób. Stało się tak po ślubowaniu 51 kandydatów do zawodu, które odbyło się 23 stycznia. Nowymi doradcami zostało 29 kobiet i 22 mężczyzn.

Według przewodniczącego KRDP, prof. Adama Mariańskiego, wzrost liczby doradców wynika z rosnącego popytu na ich usługi. – Przepisy podatkowe zmieniają się na tyle często, że praktycznie każdy przedsiębiorca potrzebuje naszej pomocy – powiedział „Rzeczpospolitej” Mariański. Według niego jest też inny powód: młodzi ludzie, zastanawiający się nad wyborem zawodu zdają sobie sprawę, że rynek na usługi radców prawnych czy adwokatów jest już nasycony i dlatego podejmują decyzję o wyborze kariery doradcy podatkowego.

– Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia z propozycjami pracy. Bardzo często widać oferty „tax manager” i to nie tylko w firmach doradczych, ale też w wewnętrznych działach księgowości i finansów różnych firm – zauważa przewodniczący KRDP.

Ze statystyk samorządu wynika, że zawód ten się odmładza. Średnia wieku nowych osób, które właśnie uzyskały uprawnienia to 34 lata. Średnia wieku wszystkich doradców w Polsce wynosi 52 lata. Inaczej było w pierwszych latach funkcjonowania tego 24-letniego zawodu. Wówczas ślubowanie składały często osoby z wieloletnim doświadczeniem w księgowości i finansach, by zyskać dodatkowe uprawnienia. Dziś to najczęściej wybór osób, które niedawno skończyły studia i chcą z tym zawodem związać swoją karierę.

Liczba nowych doradców podatkowych najszybciej rośnie w dużych miastach. Blisko połowa nowych doradców podatkowych pochodzi z Warszawy. Zresztą na Mazowszu działa zawodowo ponad jedna czwarta wszystkich doradców, bo aż 2621. Duży wybór doradców mają też mieszkańcy Śląska, gdzie jest ich 1048.

Dyplom doradcy podatkowego uprawnia nie tylko do doradzania w kwestiach podatkowych, ale też do reprezentowania klientów przed sądem czy urzędem skarbowym.

Aby zostać doradcą, trzeba spełnić kilka warunków. Należy mieć ukończone studia wyższe oraz odpowiednią, udokumentowaną praktykę. Warunkiem uzyskania uprawnień doradcy podatkowego jest również zdanie wymagającego, dwuetapowego egzaminu, który organizuje Ministerstwo Finansów.

KRDP podaje, że o ile część pisemną zdaje z reguły ok. 70 proc. kandydatów, to część ustną ministerialnego egzaminu przechodzi zaledwie co trzeci kandydat.