Przypadający 11 maja Dzień Doradcy Podatkowego tym razem – ze względu na epidemię – nie był okazją do świętowania. Za to trwały przygotowania do nowej formy przyjęcia nowych członków do samorządu: ślubowania internetowego.

Jak podaje Krajowa Rada Doradców Podatkowych, do ślubowania szykuje się około 70 nowych doradców. Ustawa o doradztwie, uchwalona na długo przed pandemią, oczywiście nie przewidziała ślubowania na odległość. Wymaga, by przyjął je przewodniczący KRDP lub osoba przez niego wyznaczona.

Jak jednak zapewnia obecny szef samorządu doradców prof. Adam Mariański, możliwość wykorzystania do tego wideokonferencji została zaaprobowana przez Ministerstwo Finansów. Pierwsze wideoślubowanie ma się odbyć na przełomie maja i czerwca, a samorząd już opracowuje procedurę, w tym weryfikację tożsamości ślubującego. Biuro samorządu skontaktuje się z każdym ślubującym.

Czytaj także: Poznaliśmy najlepsze firmy doradztwa podatkowego

– Będziemy pierwszym samorządem zawodowym, który wprowadza taką formę przyjęcia do zawodu w tej niecodziennej sytuacji – powiedział „Rzeczpospolitej" prof. Mariański.

Samorząd doradców zdecydował się na taką formułę m.in. dlatego, że usługi doradców są dziś bardzo potrzebne na rynku. Nie chciał też blokować startu kariery nowym doradcom. Tak właśnie sytuację ocenia Zbigniew Maciej Szymik, były przewodniczący KRDP.

– Mamy sporo pracy nie tylko z bieżącymi rozliczeniami firm, ale też z obsługą rządowych programów pomocowych związanych z epidemią – przyznaje Szymik. Jego zdaniem jednak najbliższe miesiące mogą nieść dla doradców sporo wyzwań związanych z kryzysem gospodarczym, a najbardziej odczują to doradcy z mniejszych kancelarii, obsługujący np. branżę gastronomiczną czy turystyczną. – Do tego może dojść jeszcze kwestia pokoleniowa: wielu kolegów i koleżanek, którzy dużą falą przyszli do naszego zawodu około 20 lat temu, będzie podobnie dużą falą odchodzić na emeryturę. Okoliczności kryzysowe mogą to jeszcze przyspieszyć – przewiduje Szymik.

Doradcy obchodzą swoje święto 11 maja dla upamiętnienia dnia, w którym w 2001 r. opublikowano ustawę zobowiązująca ministra finansów do zwołania pierwszego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Sam zawód istniał już wcześniej. Na początku 1997 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 1996 r. tworząca doradztwo podatkowe jako zawód zaufania publicznego.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Obecnie na rynku aktywnie działa ponad 9 tys. doradców podatkowych.